| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia

Wysokość „trzynastki” określona jest na podstawie art. 4.1 ustawy. Dodatkowe wynagrodzenie stanowi 8,5 % sumy wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi w ciągu roku kalendarzowego. Uwzględnia się przy tym zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wszystkie te elementy wynagrodzenia, które przyjmuje się za podstawę wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, a także w razie przebywania na urlopie – wynagrodzenie za ten urlop. Oczywiście w razie przepracowania okresu krótszego niż rok, wysokość trzynastki ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu.

Wynagrodzenie roczne wypłacane jest nie później niż w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który należy się wynagrodzenie.

Jakich okresów nie wlicza się do wysokości wynagrodzenia rocznego?

Do obliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie wlicza się wynagrodzenia za okresy, w których nauczyciel z różnych usprawiedliwionych przyczyn nie może wykonywać pracy, np.: w razie niezdolności do pracy z powodu choroby czy sprawowania opieki nad dzieckiem do 14 lat. Są to sytuacje, w których nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale nie jest to wynagrodzenie rozumiane jako wynagrodzenie za pracę, dlatego nie może być uwzględniane przy obliczaniu trzynastki. Podobnie sprawa przedstawia się w razie przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia, na urlopie wychowawczym czy innych urlopach wymienionych w art. 2 ust. 3 punkcie 6 ustawy.

Przykład 1

Nauczyciel przez 7 miesięcy przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Wynagrodzenie roczne przysługuje mu za okres 5 pozostałych miesięcy, w trakcie których wykonywał pracę. Wynagrodzenie przyznane nauczycielowi w trakcie 7 miesięcy przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie wlicza się do podstawy wymiaru trzynastki, ponieważ nie jest wynagrodzeniem za pracę.

Przykład 2

Nauczycielka od stycznia 2013 r. do marca 2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od marca 2013 r. do sierpnia 2013 r. – na urlopie macierzyńskim i na dodatkowym urlopie macierzyńskim, od września do października 2013 r. – na urlopie wypoczynkowym, od października 2013 r. do końca roku faktycznie świadczyła pracę. W opisanym przypadku wysokość trzynastki zostanie obliczona na podstawie wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego i faktycznego świadczenia pracy.

Zobacz także: Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Kiedy pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia rocznego?

Ustawa przewiduje także sytuacje, kiedy nauczyciel nie będzie uprawniony do otrzymania trzynastki, a mianowicie w przypadku:

  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy dłuższej niż dwa dni,
  • stawienia się do pracy lub przebywania w niej w stanie nietrzeźwości,
  • wydalenia z pracy jako skutek zastosowania kary dyscyplinarnej,
  • rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK