| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Przykład:

Delta sp. z o.o. zatrudnia 3 zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy. Podstawa wymiaru składek tych osób jest miesięcznie wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oprócz zleceniobiorców spółka nie zatrudnia innych osób. Zleceniodawca ten jest zobowiązany do opłacania składki na FP za swoich zleceniobiorców jako „inna jednostka organizacyjna”, mimo że nie jest pracodawcą w rozumieniu ustawy (art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Składki na FP opłaca się wyłącznie za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Jeżeli ubezpieczony podlega im na zasadzie dobrowolności, wówczas – niezależnie od poziomu uzyskiwanego przychodu – składka na FP nie jest należna.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Składki na FP nie opłaca się, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu, za osoby które:

  • powróciły z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego – przez okres 36 miesięcy kalendarzowych, od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu,
  • ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy – przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.

Niezależnie od formy zatrudnienia składki na FP nie odprowadza za osoby, które osiągnęły wiek: 55 lat (kobiety) oraz 60 lat (mężczyźni).

Uwaga!

Składki na Fundusz Pracy nie opłaca się za kobiety, które ukończyły 55 lat oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Podstawa prawna:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

- ekonomistka, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi portal kadrowo-płacowy

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy. /Fot. Fotolia
Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK