REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport płacowy. Polska i świat. / Fot. Fotolia
Raport płacowy. Polska i świat. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Ostatnie miesiące przyniosły realny wzrost średniego wynagrodzenia. Był to jednak w większym stopniu efekt nagłego spadku inflacji niż nominalnego wzrostu płac, ponieważ nieprzerwanie od pięciu lat wynagrodzenia nie rosną równie szybko, jak PKB. Efektem tego są widoczne w statystykach rokroczne wzrosty wynagrodzenia, nie będące jednak odczuwalne dla przeciętnego Polaka. Według danych NBP presja płacowa jest nadal niska. Odnotowuje ją tylko 6 firm na 100 (w większości wypadków maksymalnie do 5%). Co ciekawe, rośnie wydajność pracy. Z danych OECD wynika, że w Polsce wynosi ona 66,7% średniej UE, tymczasem płace w Polsce są ponad trzykrotnie niższe niż przeciętne wynagrodzenie w pozostałych krajach Wspólnoty.

Autopromocja

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu Raport Płacowy. Polska i świat, przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pod kierownictwem dr. Michała Tomczyka, przedstawiony na konferencji prasowej w siedzibie związki, dnia 26 września 2013 roku. Pierwsza z części raportu prezentuje ranking wynagrodzeń na świecie oraz w Polsce.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Ranking zarobków na świecie

Szwajcarski bank UBS publikuje co trzy lata raporty na temat poziomu wynagrodzenia mieszkańców w różnych regionach świata. Najnowsza edycja, opublikowana we wrześniu 2012 roku, zawiera zestawienie, uwzględniające 72 miasta w 58 krajach. Z raportu wynika, że najwyższe wynagrodzenie na świecie otrzymują mieszkańcy Ameryki Północnej. Średnie wynagrodzenie brutto za godzinę wynosi 27,4 USD. Zaraz za nimi plasują się Europejczycy – 26,8 USD. Należy zaznaczyć, że na tak wysokie wynagrodzenie na Starym Kontynencie mogą liczyć jedynie mieszkańcy państw zachodnich. Zarobki w Europie Wschodniej są bowiem znacznie niższe – 7,5 USD.

Biorąc pod uwagę średnie pensje w poszczególnych miastach, najlepiej wypadają mieszkańcy Zurychu i Genewy, którzy mogą liczyć odpowiednio na wynagrodzenia rzędu 42,7 USD oraz 40,2 USD za godzinę. W pierwszej dziesiątce odnajdziemy również Luksemburg, Nowy York, Sydney, Oslo i Tokio. Średnie zarobki w tych miastach nie spadają poniżej 30 USD za godzinę. Dla porównania, w stolicy Polski zarabia się średnio 7,7 USD. Niestety, fiskusowi trzeba oddać z tego aż 29%. Pod względem obowiązkowych składek i podatków potrącanych z pensji Polacy znajdują się w ścisłej czołówce, na 15. pozycji. Najmniej zarabiają mieszkańcy Delhi (2,5 USD), Manili (2,6 USD) i Mumbaju 2,8 (USD).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenia mieszkańców poszczególnych regionów świata w 2012 r. (brutto na godzinę w USD):

Źródło: Opracowanie ZPP na podstawie danych CIO Wealth Management Research

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wyraźnie doganiają poziom wynagrodzeń na Zachodzie. Procentowy wzrost płac jest nawet szybszy, choć – jak wspomniano wyżej – daleko nam jeszcze do naszych zachodnich sąsiadów.

Jak wynika z danych, opublikowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), najwyższy wzrost realnego wynagrodzenia (począwszy od 2000 roku) zanotowano w Europie Środkowej i Wschodniej Azji – był on niemal trzykrotny. Podobną tendencję zaobserwowano w Afryce – nastąpił tam wzrost o jedną piątą. Najniższy wzrost realnego wynagrodzenia w minionym okresie odnotowano w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak USA, Japonia czy Australia. Spowodowane było to tym, że w latach 2008 oraz 2011 wynagrodzenia zmalały, odpowiednio o 0,3 p.p. oraz 0,5 p.p.

Zobacz także: Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

Według danych MOP, najwyższy wzrost wynagrodzeń realnych w 2011 wystąpił w Bułgarii (o 5,6 p.p.), choć nie był to wynik rekordowy (ten odnotowano w roku 2007 – 13 p.p.). Dla porównania, w Niemczech zarobki wzrosły zaledwie o 0,8 p.p., a w Szwecji 0,7 p.p. Największy powód do narzekań mieli jednak Czesi. Wynagrodzenie realne spadło w 2011 roku aż o 6,4%. Spadki, choć nie tak dotkliwe, odnotowano także m.in. w Wielkiej Brytanii (o 3,5 p.p.), Hiszpanii (o 1,9 p.p.) i Irlandii (o 1,6 p.p.).

Fakt, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotowują wzrost wysokości przeciętnych wynagrodzeń, jest zjawiskiem zdecydowanie pozytywnym – zwłaszcza, że różnice w porównaniu z pensjami w Europie Zachodniej ciągle są ogromne (średnio 3,7 tys. PLN w Polsce wobec ponad 8 tys. PLN w Niemczech). Nie należy także obawiać się, że przez wzrost przeciętnego wynagrodzenia polska gospodarka stanie się mniej konkurencyjna. Wydajność pracy rośnie bowiem szybciej niż płaca3 . Jak wynika z szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy, w krajach rozwiniętych (w okresie od 1999 do 2011 roku) produktywność pracy wzrosła dwa razy szybciej niż realne wynagrodzenia. W Polsce wzrost ten wyniósł 2,5 p.p. W 2011 roku wydajność w przemyśle wzrosła o 9,3 p.p.

Wynagrodzenia w Polsce

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w I kwartale 2013 roku wynosiło 3740,05 PLN brutto. Oznacza to wzrost o 2,6% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Widać przy tym wyraźną różnicę między zarobkami w sektorze publicznym – 4515,68 PLN (wzrost do analogicznego okresu ubiegłego roku o 2,9%), a prywatnym – 3380,35 PLN (wzrost odpowiednio o 2,5%). Należy również zaznaczyć, że biorąc pod uwagę siłę nabywczą, realny wzrost wynosi jedynie 1,3%.

Nadal widoczne są duże dysproporcje w zarobkach w zależności od regionów Polski. Tradycyjnie najwyższe wynagrodzenia notuje się w województwie mazowieckim. Przeciętna pensja jest aż o 21,5% wyższa niż średnia krajowa. Największy wpływ na ten wynik ma Warszawa, gdzie średnie zarobki wynoszą sporo ponad przeciętną, koło wzrosły przeciętnie o 4 proc. Dla porównania, mieszkańcy Białegostoku musieliby pracować na warszawską pensję dwa miesiące.

Polecamy również: Zmiana warunków wynagradzania

Wynagrodzenia w wybranych miastach Polski w 2012 (brutto w PLN):

Źródło: Opracowanie ZPP na podstawie danych portalu wynagrodzenia.pl

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, 25% mieszkańców stolicy zadeklarowało zarobki na poziomie 10 tys. PLN lub więcej. Podczas gdy najbogatsi gdańszczanie i wrocławianie deklarowali nieco ponad 7 tys. PLN brutto. Średnie wynagrodzenie w tych miastach to 4,5 tys. PLN. Tuż za nimi plasuje się Poznań, z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 4,3 tys. PLN. Ponad granicą 4 tys. znajduje się także Kraków i Katowice (odpowiednio 4,2 tys. i 4 tys. PLN). W pozostałych miastach wojewódzkich średnia pensja waha się między 3 a 4 tys. PLN. Najniższe wynagrodzenia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (o 13,6% mniejsze niż średnio w kraju), podkarpackim (o 13,4%), lubuskim (o 13,2%) i kujawsko-pomorskim (o 13,1%). Powyższa klasyfikacja wygląda nieco inaczej, jeżeli nie uwzględnimy miast wojewódzkich. Wówczas pozycję lidera zajmuje województwo pomorskie (3,9 tys.), a tuż za nim plasują się mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Należy podkreślić, iż w województwie mazowieckim najszerzej otwierają się nożyce różnic płacowych pomiędzy stolicą, a pozostałymi miastami województwa. Różnice w zarobkach dochodzą tu do ponad 2 tys. PLN. Na Pomorzu i Śląsku różnica ta wynosi ok. 500 -600 PLN. Najmniejszą różnicę odnotowano w woj. podlaskim – zaledwie 85 PLN.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    REKLAMA

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA

    Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

    Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

    REKLAMA