REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

Paweł Skoczniak
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Wskazówki w tym zakresie można znaleźć w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-222/12-4/ASZ). Interpretacja dotyczyła problemów podatkowych stowarzyszenia, które przekazało pracownikom i osobom niepozostającym w stosunku pracy odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki. Stowarzyszenie prowadziło działalność statutową w zakresie sportu samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali uroczyste obchody jego istnienia, podczas których została omówiona działalność statutowa od początku istnienia stowarzyszenia.

Autopromocja

Podczas uroczystości przedstawiciele stowarzyszenia wręczyli honorowe odznaczenia z logo klubu (o wartości około 20 zł), dyplomy, plakietki okolicznościowe (o wartości około 70 zł) zasłużonym członkom, zawodnikom, pracownikom i przedstawicielom publicznych instytucji – w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Tak zorganizowane obchody jubileuszowe są organizowane co 5 lat. Dla stowarzyszenia są prezentacją działalności statutowej nie tylko z perspektywy przeszłości, ale także działań bieżących. Na uroczystości te są zapraszani pracownicy, członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących (innych klubów, Policji, Kuratorium Oświaty, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego).

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Z okazji jubileuszu, na podstawie umowy o dzieło, opracowano książkę zawierającą historię działalności statutowej stowarzyszenia. Jej nakład to 1000 sztuk, a wartość jednej książki to około 28 zł. Książkę rozdano podczas uroczystości członkom stowarzyszenia i instytucji współpracujących w ramach prowadzonej działalności statutowej na rzecz sportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. To działanie stowarzyszenie także traktowało jako służące pogłębianiu wiedzy na temat praktyki prowadzenia działalności statutowej. Część książek wręczono nowym członkom stowarzyszenia (w momencie zapisu). Książki otrzymali także dotychczasowi członkowie stowarzyszenia, nieuczestniczący w uroczystościach jubileuszowych (przy okazji opłacania przez nich składek). W intencji stowarzyszenia wręczenie książki miało charakter przekazania informacji o działalności stowarzyszenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że przyznawane odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki nie mają na celu dokonania przysporzenia majątkowego po stronie pracownika lub osoby niepozostającej w stosunku pracy. Są jedynie formą honorowego wyróżnienia za zasługi na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Dla tych osób nie przedstawiają przy tym żadnej wartości materialnej (np. nie można ich w praktyce sprzedać). Mają jedynie wymiar symboliczny. Dlatego organ skarbowy uznał, że osoby wymienione przez stowarzyszenie we wniosku ORD-IN, otrzymując upominki, nie osiągnęły z tego tytułu żadnego wymiernego przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Ważne!

Otrzymanie odznaczeń, plakietek okolicznościowych, dyplomów czy książek o znikomej wartości materialnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego.

Podsumowując – w tym przypadku nie przekazano towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że powstał przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stowarzyszenie nie powinno zatem z tego tytułu wykonywać obowiązków płatnika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA