| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

Regulamin pracy może przewidywać prawo do dodatku stażowego, który przysługuje również w okresach nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. W takim miesiącu podstawa wymiaru składek ulega pomniejszeniu. W jaki sposób należy dokonać pomniejszenia?

PROBLEM

Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie regulaminem wynagradzania, pracownicy mają prawo do dodatku stażowego w stałej kwocie miesięcznej (w zróżnicowanej wysokości, uzależnionej od zakładowego stażu pracy). Dodatek ten przysługuje w pełnej wysokości również za okresy absencji chorobowych.

W miesiącu, w którym pracownik choruje, kwotę dodatku w części przypadającej na absencję chorobową wyłączamy z podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Kwotę pomniejszenia ustalamy, dzieląc pełną kwotę dodatku przez 30 (niezależnie od liczby dni kalendarzowych danego miesiąca), a następnie mnożąc otrzymany wynik przez liczbę dni niezdolności do pracy wynikającą z zaświadczenia lekarskiego. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

Zobacz: Jakie okresy wlicza się do stażu pracy

RADA

Postępują Państwo prawidłowo wyłączając dodatek stażowy z podstawy wymiaru składek w części przypadającej na okres absencji chorobowej. Nie powinni jednak Państwo dzielić dodatku w każdym przypadku przez 30. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podstawy wymiaru składek nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego). Przytoczona regulacja oznacza, że jeżeli na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy składnik wynagrodzenia przysługuje również za okres absencji i pobierania świadczeń chorobowych, to w części przypadającej na czas tej absencji nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zatem prawidłowo wyłączają Państwo dodatek stażowy z podstawy wymiaru składek w części przypadającej na okres absencji chorobowej.

Natomiast stosowany przez Państwa sposób ustalania kwoty, od jakiej nie należy naliczać składek, jeżeli absencja obejmuje niepełny miesiąc, jest nieprawidłowy. Ponieważ niezdolność do pracy z powodu choroby trwa przez część miesiąca, należy proporcjonalnie obniżyć kwotę składnika wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce polega to na podzieleniu kwoty składnika, w Państwa przypadku dodatku stażowego, przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca, a następnie pomnożeniu uzyskanej wartości przez liczbę dni tego miesiąca, za które pracownik otrzymał świadczenie chorobowe. Uzyskaną wartość należy odjąć od pełnej kwoty składnika przysługującego za dany miesiąc. Otrzymana w ten sposób różnica powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

reklama

Autor:

- wykładowca, ekspert ds. wynagrodzeń

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Podstawa wymiaru składek. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru składek. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »