| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

Zobacz: Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Uzupełnienie wynagrodzenia w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego polega na ustaleniu wynagrodzenia, jakie pracownik uzyskałby, gdyby pracował pełny miesiąc. Zasady uzupełniania wynagrodzenia zostały określone w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Konieczność uzupełnienia wynagrodzenia pojawia się już w sytuacji, gdy pracownik zachoruje w pierwszym miesiącu zatrudnienia nabywając prawo do zasiłku. Taka konieczność istnieje również wtedy, gdy pracownik zachoruje później niż w pierwszym miesiącu zatrudniania, a w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (art. 38 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej). W drugiej z wymienionych sytuacji obowiązuje zasada polegająca na tym, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Przez pojęcie „usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy”, na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej, należy rozumieć okresy niewykonywania pracy z powodu np. absencji chorobowej czy urlopu bezpłatnego. Nie są natomiast okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy nieobecności odpłatne spowodowane urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy inne podobne okresy nieobecności w pracy.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

(!)

Nie są okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy nieobecności odpłatne spowodowane urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy inne podobne odpłatne okresy nieobecności w pracy.

Do celów ustalania podstawy wymiaru zasiłku na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się bowiem dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (np. urlop okolicznościowy, zwolnienia od pracy związane z opieką nad dzieckiem do lat 14 na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, zwolnienie z tytułu krwiodawstwa itp.). Wynagrodzenie za dni urlopu i za inne analogicznie traktowane dni niewykonywania pracy traktuje się na równi z wynagrodzeniem za pracę.

Podstawa prawna:

● art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 2–3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

- wykładowca, ekspert ds. wynagrodzeń

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia
Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK