| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia?

PROBLEM

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

RADA

Państwa pracownica nabędzie prawo do odprawy rentowej. Nie mają też Państwo obowiązku korygowania wydanego wcześniej świadectwa pracy. Nie powinni Państwo też prostować zaświadczenia ZUS Rp-7. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Niezdolność do pracy Państwa pracownicy powstała w czasie zatrudnienia i trwała do uzyskania przez nią prawa do renty. Mimo że organ rentowy wydał pozytywną decyzję w tej sprawie po zakończeniu stosunku pracy, byłej pracownicy przysługuje od Państwa odprawa rentowa. W chwili rozwiązania umowy o pracę pracownica spełniała bowiem warunki do uzyskania uprawnień rentowych z powodu nieprzerwanej, długotrwałej niezdolności do pracy. Wypłacenie odprawy rentowej nie wymaga wpisu w świadectwie pracy ze względu na jednorazowy charakter tego świadczenia. Pracownik nie uzyska bowiem ponownie prawa do renty (emerytury), które warunkuje wypłatę odprawy z tego tytułu. Funkcjonuje także inny pogląd, zgodnie z którym w świadectwie pracy należy zamieścić zapis o wypłaconej odprawie. Jest to bowiem informacja dla kolejnego pracodawcy, że pracownik, który otrzymał odprawę od poprzedniego pracodawcy, nie uzyska tego świadczenia z tytułu aktualnego zatrudnienia. Należy zatem uznać, że pracodawca może wpisać do świadectwa pracy informację o wypłaconej odprawie, ale nie ma takiego obowiązku. Odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie należy jej wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7. Dlatego nie powinni Państwo prostować tego zaświadczenia.

Zobacz: Odprawy można różnicować

Prawo do renty a odprawa

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa (art. 921 Kodeksu pracy). Z tego wynika, że prawo do odprawy rentowej przysługuje, jeżeli:

Aktualizacja: 26.03.2013

Autor:

- ekspert ds. wynagrodzeń

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia. /Fot. Fotolia
Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia. /Fot. Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar Witch

2014-02-15 17:19 Zgłoś

jeśli Twoje wynagrodzenie jest określone w stałej wysokości m-cznej, wówczas odprawa stanowi jednomiesięczne wynagrodzenie określone w umowie o pracę;jeśli składa się ze zmiennych składników podstawą jest śr. wysokość wynagrodzenia wypłaconego w okresie trzech m-cy poprzedzających

avatar

2014-02-15 15:11 Zgłoś

Witam.Mam pytanie odnośnie tematu"odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia".(Przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia),jak mam to rozumieć.Czy to jest kwota średnia brutto  z 3 ostatnich miesięcy,czy jest to miesięczne wynagrodzenie,które jest obliczone na pasku iktóre dostawałem przed pójściem na zwolnienie?Proszę o szybką odpowiedź.Dziękuję i Pozdrawiam.kontakt e-mail:Julia2401@gazeta.pl

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem Infor.pl »