REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia. /Fot. Fotolia
Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia?

PROBLEM

Autopromocja

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

RADA

Państwa pracownica nabędzie prawo do odprawy rentowej. Nie mają też Państwo obowiązku korygowania wydanego wcześniej świadectwa pracy. Nie powinni Państwo też prostować zaświadczenia ZUS Rp-7. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezdolność do pracy Państwa pracownicy powstała w czasie zatrudnienia i trwała do uzyskania przez nią prawa do renty. Mimo że organ rentowy wydał pozytywną decyzję w tej sprawie po zakończeniu stosunku pracy, byłej pracownicy przysługuje od Państwa odprawa rentowa. W chwili rozwiązania umowy o pracę pracownica spełniała bowiem warunki do uzyskania uprawnień rentowych z powodu nieprzerwanej, długotrwałej niezdolności do pracy. Wypłacenie odprawy rentowej nie wymaga wpisu w świadectwie pracy ze względu na jednorazowy charakter tego świadczenia. Pracownik nie uzyska bowiem ponownie prawa do renty (emerytury), które warunkuje wypłatę odprawy z tego tytułu. Funkcjonuje także inny pogląd, zgodnie z którym w świadectwie pracy należy zamieścić zapis o wypłaconej odprawie. Jest to bowiem informacja dla kolejnego pracodawcy, że pracownik, który otrzymał odprawę od poprzedniego pracodawcy, nie uzyska tego świadczenia z tytułu aktualnego zatrudnienia. Należy zatem uznać, że pracodawca może wpisać do świadectwa pracy informację o wypłaconej odprawie, ale nie ma takiego obowiązku. Odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie należy jej wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7. Dlatego nie powinni Państwo prostować tego zaświadczenia.

Zobacz: Odprawy można różnicować

Prawo do renty a odprawa

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa (art. 921 Kodeksu pracy). Z tego wynika, że prawo do odprawy rentowej przysługuje, jeżeli:

  • pracownik spełniał warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy w chwili ustania stosunku pracy,
  • doszło do rozwiązania umowy o pracę,
  • istnieje związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na rentę, tzn. między zakończeniem zatrudnienia a uzyskaniem statusu rencisty nie ma żadnych zdarzeń przerywających nabycie prawa do świadczenia (cały czas trwa niezdolność do pracy).

Nabycie prawa do renty może zatem mieć miejsce w bliżej nieokreślonym czasie po ustaniu zatrudnienia. Oznacza to, że były pracownik może liczyć na odprawę rentową od swojego ostatniego zakładu pracy, co wynika m.in. z uchwały Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 1998 r., III ZP 22/98, OSNP 1998/24/713 czy z uchwały z 7 stycznia 2000 r., III ZP 18/99, OSNP 2000/24/888.

Wypłata odprawy nie jest uzależniona ani od sposobu rozwiązania umowy o pracę, ani od tego, z czyjej inicjatywy doszło do ustania zatrudnienia. Nie ma też znaczenia rodzaj zawartej umowy – na czas określony czy nieokreślony.

Zobacz także: Jak ustalić prawo do odprawy emerytalno-rentowej

WAŻNE!

Wypłata odprawy rentowej nie zależy od tego, z czyjej inicjatywy doszło do ustania zatrudnienia.

Odprawa w świadectwie pracy

W treści świadectwa pracy zwykle podaje się informację o wypłacie odprawy rentowej. Adnotacja o odprawie nie jest jednak istotna dla pracodawcy, który będzie zatrudniał emeryta lub rencistę. Wówczas, bez względu na zapis w świadectwie pracy od poprzedniego pracodawcy o wypłacie tego świadczenia, taka osoba i tak jej nie otrzyma. Nie będzie bowiem kolejnego przejścia na rentę (emeryturę) w związku z aktualnym zatrudnieniem. W razie wypłaty odprawy po ustaniu zatrudnienia pracodawca nie poprawia świadectwa pracy w trybie sprostowania, gdyż nie można uznać, że zostało błędnie wystawione.

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

Odprawa w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7)

W zaświadczeniu ZUS Rp-7 należy wykazać uzyskiwane w okresie trwania stosunku pracy wynagrodzenie (przychód), od którego istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponieważ odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS, zaświadczenie ZUS Rp-7 nie powinno uwzględniać tej wypłaty.

WAŻNE!

Odprawy rentowej nie należy wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, ponieważ jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

● art. 921, art. 97 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,

● § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),

● § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.),

● § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA