| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podatek od zaliczki na poczet pensji

Podatek od zaliczki na poczet pensji

Pracownik jednostki wystąpił o wypłacenie mu awansem zaliczki na poczet wynagrodzenia. Kiedy należy odprowadzić zaliczkę na podatek od takiej wypłaty?

Zaliczka wypłacona awansem na poczet przyszłego wynagrodzenia staje się przychodem pracownika już z chwilą jej otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji. Jednostka jako płatnik ma obowiązek od takiej wypłaty obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu jej wypłaty.

Zaliczka udzielona pracownikowi to część należności (wynagrodzenia ze stosunku pracy) otrzymanej przez niego na poczet tej należności (tj. przyszłego wynagrodzenia).

Zgodnie z przepisami prawa pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, na pracodawcy zaś spoczywa obowiązek wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Przepisy nie zabraniają wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed wykonaniem pracy czy też przed obowiązującym terminem – czyli w momencie, gdy pracownik zwróci się do pracodawcy z prośbą o wypłacenie zaliczki na poczet wynagrodzenia (zależy to od woli pracodawcy).

Zaliczka wypłacona pracownikowi na poczet pensji jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tego źródła przychodu (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Przykład

Załóżmy, że – zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w jednostce, wynagrodzenie za każdy miesiąc jest płatne do 28 tego miesiąca. Jednostka, na wniosek pracownika, 6 lutego wypłaci mu 30% przyszłego wynagrodzenia za ten miesiąc. W takim przypadku, przy ustalaniu i odprowadzaniu zaliczki na podatek dochodowy za luty – płatnej do 20 marca – jednostka odprowadzi zaliczkę na podatek za całość wynagrodzenia pracownika za ten miesiąc, tj. 30% zaliczki wraz z 70% należnego wynagrodzenia.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy jednostka 28 lutego wypłaci pracownikowi należne wynagrodzenie za luty i jednocześnie – tytułem zaliczki na pisemny wniosek pracownika – 30% wynagrodzenia za marzec. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek doliczyć do wypłaty za luty wypłaconą dodatkowo w lutym zaliczkę na wynagrodzenie za marzec. Należy zatem ustalić i odprowadzić do urzędu skarbowego do 20 marca zaliczkę na podatek dochodowy od sumy tych kwot (tj. razem 130%).

W przypadku kilku wypłat ze stosunku pracy w danym miesiącu, koszty uzyskania przychodów oraz miesięczną kwotę zmniejszającą podatek (przy złożonym przez pracownika PIT-2) można stosować tylko raz (tzn. przy jednej wypłacie). Kwoty te są bowiem ustalone ryczałtowo, w wysokości przysługującej za jeden miesiąc, i są one niezależne od liczby wypłat dokonanych w danym miesiącu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »