| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Okres pracy uprawniający do nabycia trzynastki

Okres pracy uprawniający do nabycia trzynastki

Pracodawca, działający w strefie budżetowej, ma obowiązek wypłacić do końca marca 2013 r. dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastkę. Prawo do jej otrzymania ma każdy pracownik, który m.in. przepracował minimum 6 miesięcy.

Urlop macierzyński uprawnia do trzynastki

W katalogu określonym przez art. 2 ust. 3 ustawy o trzynastkach nie został uwzględniony urlop macierzyński. W wyroku z 9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że art. 2 ust. 3 ustawy o trzynastkach w zakresie, w jakim pomija okres urlopu macierzyńskiego jako umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy – jest niezgodny z Konstytucją RP. Wyrok został ogłoszony 17 lipca 2012 r. – od tego dnia ma zatem moc prawną.

W związku z wyrokiem TK, ustalając prawo do trzynastki za 2012 r., należy uwzględnić również czas urlopu macierzyńskiego, który uniemożliwił pracownicy przepracowanie 6 miesięcy w roku.

PRZYKŁAD

Pracownica jednostki samorządowej w 2012 r. często chorowała i w związku z ciążą przebywała na licznych zwolnieniach lekarskich. 1 września urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński do końca roku. W sumie pracownica w 2012 r. faktycznie przepracowała jedynie 152 dni. Czy nabędzie prawo do trzynastki za 2012 rok?

Katalog szczególnych przypadków uprawniających pracownika do trzynastki mimo nieprzepracowania w danym roku kalendarzowym wymaganych 6 miesięcy nie przewiduje prawa do nagrody w związku z urlopem macierzyńskim. Wyrok TK wskazuje jednak, że przepis ten jest niezgodny z Konstytucją RP w zakresie nieuwzględniania urlopu macierzyńskiego. Tym samym, korzystanie przez pracownicę z takiego urlopu – powodujące jednocześnie niemożność wypracowania w danym roku wymaganych 180 dni – uprawnia ją do trzynastki w zmniejszonej wysokości.

Pamiętajmy jednak, że wyrok Trybunału będzie miał zastosowanie tylko wtedy, gdy pracownica nie przepracuje 6 miesięcy bezpośrednio z powodu wykorzystywania urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica urzędu skarbowego od 16 kwietnia do 31 lipca 2012 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Z początkiem sierpnia wróciła do pracy, a 1 października rozpoczęła urlop wychowawczy. Czy pracownica ta w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. nabędzie prawo do trzynastki za 2012 r.?

Pracownica nabędzie prawo do trzynastki, ale nie w związku z wyrokiem Trybunału, tylko na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. a ustawy o trzynastkach. Fakt wykorzystania 107 dni urlopu macierzyńskiego nie pozbawił tej pracownicy możliwości przepracowania wymaganych 6 miesięcy w 2012 r. Do połowy kwietnia pracownica przepracowała bowiem 105 dni, następnie w okresie od sierpnia do 1 października przepracowała kolejne 60 dni, czyli w sumie w 2012 r. faktycznie przepracowała 165 dni. Pracownica z początkiem października rozpoczęła urlop wychowawczy, który potrwa co najmniej do końca roku. Nie przepracuje zatem wymaganych 180 dni nie z powodu urlopu macierzyńskiego, ale z powodu urlopu wychowawczego. Ten urlop został natomiast wskazany w ustawie o trzynastkach jako przypadek szczególny. Pracownica uzyska więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości ustalonej proporcjonalnie do przepracowanych 165 dni w 2012 r.

Wyrok Trybunału nie daje prawa pracownicom do dochodzenia prawa do trzynastek za lata ubiegłe. Trybunał nie przewidział możliwości stosowania wyroku wstecz.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 819).

Orzecznictwo:

  • wyrok TK z 9 lipca 2012 r. (P 59/11, DzU poz. 819),
  • uchwała SN z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26),
  • uchwała SN z 7 lipca 2011 r. (III PZP 3/11, OSNP 2012/1–2/3).

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »