| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Okres pracy uprawniający do nabycia trzynastki

Okres pracy uprawniający do nabycia trzynastki

Pracodawca, działający w strefie budżetowej, ma obowiązek wypłacić do końca marca 2013 r. dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastkę. Prawo do jej otrzymania ma każdy pracownik, który m.in. przepracował minimum 6 miesięcy.

Urlop macierzyński uprawnia do trzynastki

W katalogu określonym przez art. 2 ust. 3 ustawy o trzynastkach nie został uwzględniony urlop macierzyński. W wyroku z 9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że art. 2 ust. 3 ustawy o trzynastkach w zakresie, w jakim pomija okres urlopu macierzyńskiego jako umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy – jest niezgodny z Konstytucją RP. Wyrok został ogłoszony 17 lipca 2012 r. – od tego dnia ma zatem moc prawną.

W związku z wyrokiem TK, ustalając prawo do trzynastki za 2012 r., należy uwzględnić również czas urlopu macierzyńskiego, który uniemożliwił pracownicy przepracowanie 6 miesięcy w roku.

PRZYKŁAD

Pracownica jednostki samorządowej w 2012 r. często chorowała i w związku z ciążą przebywała na licznych zwolnieniach lekarskich. 1 września urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński do końca roku. W sumie pracownica w 2012 r. faktycznie przepracowała jedynie 152 dni. Czy nabędzie prawo do trzynastki za 2012 rok?

Katalog szczególnych przypadków uprawniających pracownika do trzynastki mimo nieprzepracowania w danym roku kalendarzowym wymaganych 6 miesięcy nie przewiduje prawa do nagrody w związku z urlopem macierzyńskim. Wyrok TK wskazuje jednak, że przepis ten jest niezgodny z Konstytucją RP w zakresie nieuwzględniania urlopu macierzyńskiego. Tym samym, korzystanie przez pracownicę z takiego urlopu – powodujące jednocześnie niemożność wypracowania w danym roku wymaganych 180 dni – uprawnia ją do trzynastki w zmniejszonej wysokości.

Pamiętajmy jednak, że wyrok Trybunału będzie miał zastosowanie tylko wtedy, gdy pracownica nie przepracuje 6 miesięcy bezpośrednio z powodu wykorzystywania urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica urzędu skarbowego od 16 kwietnia do 31 lipca 2012 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Z początkiem sierpnia wróciła do pracy, a 1 października rozpoczęła urlop wychowawczy. Czy pracownica ta w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. nabędzie prawo do trzynastki za 2012 r.?

Pracownica nabędzie prawo do trzynastki, ale nie w związku z wyrokiem Trybunału, tylko na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. a ustawy o trzynastkach. Fakt wykorzystania 107 dni urlopu macierzyńskiego nie pozbawił tej pracownicy możliwości przepracowania wymaganych 6 miesięcy w 2012 r. Do połowy kwietnia pracownica przepracowała bowiem 105 dni, następnie w okresie od sierpnia do 1 października przepracowała kolejne 60 dni, czyli w sumie w 2012 r. faktycznie przepracowała 165 dni. Pracownica z początkiem października rozpoczęła urlop wychowawczy, który potrwa co najmniej do końca roku. Nie przepracuje zatem wymaganych 180 dni nie z powodu urlopu macierzyńskiego, ale z powodu urlopu wychowawczego. Ten urlop został natomiast wskazany w ustawie o trzynastkach jako przypadek szczególny. Pracownica uzyska więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości ustalonej proporcjonalnie do przepracowanych 165 dni w 2012 r.

Wyrok Trybunału nie daje prawa pracownicom do dochodzenia prawa do trzynastek za lata ubiegłe. Trybunał nie przewidział możliwości stosowania wyroku wstecz.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 819).

Orzecznictwo:

  • wyrok TK z 9 lipca 2012 r. (P 59/11, DzU poz. 819),
  • uchwała SN z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26),
  • uchwała SN z 7 lipca 2011 r. (III PZP 3/11, OSNP 2012/1–2/3).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK