| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Wystąpienie płatnika z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników lub osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami, w jakich znalazł się płatnik, albo interesem publicznym. Decyzja organu podatkowego w tym zakresie ma bowiem charakter uznaniowy, co oznacza, że może on pozytywnie rozpatrzyć wniosek, ale nie ma takiego obowiązku.

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty (art. 67a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, dalej O.p.). Przepis ten stosuje się odpowiednio do należności przypadających od płatników lub inkasentów (art. 67c § 1 O.p.).

Ważny interes płatnika lub interes publiczny

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek musi być uzasadniony ważnym interesem płatnika lub interesem publicznym. Przepisy nie definiują jednak tych pojęć. Według organów podatkowych, przez „ważny interes podatnika” należy rozumieć nadzwyczajne zdarzenia i szczególne okoliczności osłabiające zdolności płatnicze podatnika, takie jak długotrwała choroba podatnika lub członka jego rodziny, kradzież bądź utrata majątku z przyczyn niezawinionych. Ważny interes podatnika wystąpi również wtedy, gdy po zapłaceniu podatku nie będzie on dysponował wraz z rodziną środkami na wyżywienie, utrzymanie mieszkania, zakup ubrań oraz inne niezbędne potrzeby życiowe. Przez pojęcie „interes publiczny” należy rozumieć potrzebę (dobro), której zaspokojenie powinno służyć zbiorowości lokalnej (mieszkańcom miasta) lub całemu społeczeństwu. Za „interes publiczny” można uznać sytuację, gdy zapłata zaległości podatkowych spowodowałaby konieczność korzystania przez podatnika z pomocy państwa, np. z opieki społecznej, lub gdy podatnik nie byłby w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych. Przesłanką zaistnienia interesu publicznego może być również fakt, że skutki nieprzyznania tego rodzaju ulgi dotknęłyby nie tylko podatnika, ale i inne osoby, np. jego rodzinę. Takie stanowisko zostało wyrażone m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 kwietnia 2012 r. (I SA/Po 802/11).

PRZYKŁAD

Anna J. prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zatrudnia 10 pracowników i 5 zleceniobiorców. W grudniu br. z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na usługi wykonywane przez jej firmę oraz zalegania z płatnościami przez kontrahentów, a także ciężkiej choroby męża, który wymaga kosztownej rehabilitacji, firma Anny J. utraciła płynność finansową. W związku z tym nie będzie w stanie zapłacić w terminie składek ZUS i zaliczek na podatek za zatrudniane osoby. W tej sytuacji w grudniu br. Anna J. zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek. Sytuacja Anny J. uzasadnia złożenie wniosku o odroczenie płatności podatku ze względu na interes płatnika, a w dalszej perspektywie nawet ze względu na interes publiczny.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK