| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Wystąpienie płatnika z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników lub osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami, w jakich znalazł się płatnik, albo interesem publicznym. Decyzja organu podatkowego w tym zakresie ma bowiem charakter uznaniowy, co oznacza, że może on pozytywnie rozpatrzyć wniosek, ale nie ma takiego obowiązku.

Wniosek o odroczenie terminu

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników bądź osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, płatnik może złożyć do właściwego organu podatkowego. Takim organem jest naczelnik urzędu skarbowego według:

  • miejsca zamieszkania płatnika lub inkasenta, jeżeli płatnik lub inkasent jest osobą fizyczną;
  • adresu siedziby płatnika lub inkasenta, jeżeli płatnik lub inkasent nie jest osobą fizyczną;
  • miejsca prowadzenia działalności przez płatnika lub inkasenta, jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób wskazany w pkt 2 (§ 15 ust. 2 pkt 1 w zw. z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych).

Wniosek powinien zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych (art. 168 O.p.). We wniosku należy dokładnie wykazać okoliczności uzasadniające odroczenie podatku, mając na uwadze, że jest to niezbędne z punktu widzenia interesu płatnika lub interesu publicznego. Organ podatkowy ma obowiązek potwierdzić wniesienie wniosku, jeżeli wnoszący (płatnik) tego zażąda.

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek może dotyczyć tylko tych zaliczek, których termin płatności jeszcze nie minął. Niewpłacona w terminie zaliczka staje się bowiem zaległością podatkową i płatnik może wtedy wnioskować o odroczenie jej zapłaty wraz z odsetkami za zwłokę (art. 67a § 1 pkt 2 w związku z art. 67c § 1 O.p.).

Decyzja organu podatkowego

Naczelnik urzędu skarbowego wydaje uznaniową decyzję w zakresie odroczenia płatności podatku dochodowego. Nawet w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem płatnika lub interesem publicznym może nie przychylić się do wniosku, gdyż nie ma takiego obowiązku. Jak stwierdził WSA w Poznaniu w podanym wyżej wyroku z 12 kwietnia 2012 r. (...), „nawet stwierdzenie, że w sprawie występują okoliczności świadczące o spełnieniu określonych przepisami przesłanek, może lecz nie musi prowadzić do rozstrzygnięcia pozytywnego dla wnioskodawcy (...)”.

WAŻNE!

Naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku przychylić się do wniosku płatnika o odroczenie płatności podatku, nawet gdy jest to uzasadnione ważnym interesem płatnika lub interesem publicznym.

W przypadku wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy, nowym terminem płatności jest dzień, w którym zgodnie z decyzją powinna nastąpić zapłata odroczonych zaliczek (art. 49 O.p.). Za przesunięcie terminu płatności urząd pobiera opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę (art. 57 O.p.). Opłatę prolongacyjną należy uiścić w terminie płatności odroczonych zaliczek na podatek dochodowy. W razie niedotrzymania nowego terminu płatności odroczonych zaliczek następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji urzędu w tej sprawie (art. 259 O.p.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK