| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

Państwa pracownica nabędzie prawo do odprawy rentowej. Nie mają też Państwo obowiązku korygowania wydanego wcześniej świadectwa pracy. Nie powinni Państwo też prostować zaświadczenia ZUS Rp-7. Szczegóły w uzasadnieniu.

Niezdolność do pracy Państwa pracownicy powstała w czasie zatrudnienia i trwała do uzyskania przez nią prawa do renty. Mimo że organ rentowy wydał pozytywną decyzję w tej sprawie po zakończeniu stosunku pracy, byłej pracownicy przysługuje od Państwa odprawa rentowa. W chwili rozwiązania umowy o pracę pracownica spełniała bowiem warunki do uzyskania uprawnień rentowych z powodu nieprzerwanej, długotrwałej niezdolności do pracy. Wypłacenie odprawy rentowej nie wymaga wpisu w świadectwie pracy ze względu na jednorazowy charakter tego świadczenia. Pracownik nie uzyska bowiem ponownie prawa do renty (emerytury), które warunkuje wypłatę odprawy z tego tytułu. Funkcjonuje także inny pogląd, zgodnie z którym w świadectwie pracy należy zamieścić zapis o wypłaconej odprawie. Jest to bowiem informacja dla kolejnego pracodawcy, że pracownik, który otrzymał odprawę od poprzedniego pracodawcy, nie uzyska tego świadczenia z tytułu aktualnego zatrudnienia. Należy zatem uznać, że pracodawca może wpisać do świadectwa pracy informację o wypłaconej odprawie, ale nie ma takiego obowiązku. Odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie należy jej wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7. Dlatego nie powinni Państwo prostować tego zaświadczenia.

Prawo do renty a odprawa

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa (art. 921 Kodeksu pracy). Z tego wynika, że prawo do odprawy rentowej przysługuje, jeżeli:

  • pracownik spełniał warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy w chwili ustania stosunku pracy,
  • doszło do rozwiązania umowy o pracę,
  • istnieje związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na rentę, tzn. między zakończeniem zatrudnienia a uzyskaniem statusu rencisty nie ma żadnych zdarzeń przerywających nabycie prawa do świadczenia (cały czas trwa niezdolność do pracy).

Nabycie prawa do renty może zatem mieć miejsce w bliżej nieokreślonym czasie po ustaniu zatrudnienia. Oznacza to, że były pracownik może liczyć na odprawę rentową od swojego ostatniego zakładu pracy, co wynika m.in. z uchwały Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 1998 r., III ZP 22/98, OSNP 1998/24/713 czy z uchwały z 7 stycznia 2000 r., III ZP 18/99, OSNP 2000/24/888.

Wypłata odprawy nie jest uzależniona ani od sposobu rozwiązania umowy o pracę, ani od tego, z czyjej inicjatywy doszło do ustania zatrudnienia. Nie ma też znaczenia rodzaj zawartej umowy – na czas określony czy nieokreślony.

WAŻNE!

Wypłata odprawy rentowej nie zależy od tego, z czyjej inicjatywy doszło do ustania zatrudnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK