| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

Odprawa w świadectwie pracy

W treści świadectwa pracy zwykle podaje się informację o wypłacie odprawy rentowej. Adnotacja o odprawie nie jest jednak istotna dla pracodawcy, który będzie zatrudniał emeryta lub rencistę. Wówczas, bez względu na zapis w świadectwie pracy od poprzedniego pracodawcy o wypłacie tego świadczenia, taka osoba i tak jej nie otrzyma. Nie będzie bowiem kolejnego przejścia na rentę (emeryturę) w związku z aktualnym zatrudnieniem. W razie wypłaty odprawy po ustaniu zatrudnienia pracodawca nie poprawia świadectwa pracy w trybie sprostowania, gdyż nie można uznać, że zostało błędnie wystawione.

Odprawa w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7)

W zaświadczeniu ZUS Rp-7 należy wykazać uzyskiwane w okresie trwania stosunku pracy wynagrodzenie (przychód), od którego istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponieważ odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS, zaświadczenie ZUS Rp-7 nie powinno uwzględniać tej wypłaty.

WAŻNE!

Odprawy rentowej nie należy wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, ponieważ jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawy prawne:

  • art. 921, art. 97 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,
  • § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »