| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wypłata odprawy pośmiertnej jest obowiązkowa

Czy wypłata odprawy pośmiertnej jest obowiązkowa

Pracodawca, którego pracownik zmarł, musi wypłacić rodzinie odprawę. W pewnych sytuacjach pracodawca może uwolnić się od tego obowiązku. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy pracodawca ubezpieczy pracownika na wypadek śmierci.

Pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, jeżeli zmarły pracownik sam finansował składki na ubezpieczenie.

Kodeks pracy nie reguluje umowy ubezpieczenia, jednak zgodnie z art. 300 k.p. w sprawach nieuregulowanych jego przepisami stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku (w tym śmierci pracownika), a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę (art. 805 k.c.). Przez zapłatę, zgodnie ze słownikowymi definicjami, należy rozumieć „danie pieniędzy”, nie mieści się więc pod tym pojęciem przekazywanie ubezpieczycielowi składek finansowanych przez ubezpieczonych (wpłacanych przez nich lub potrącanych im z pensji). Należy więc przyjąć, że taka forma ubezpieczenia nie jest umową ubezpieczenia na życie, do której odwołuje się Kodeks pracy. Samo nazwanie jednej ze stron umowy (pracodawcy) ubezpieczającym nie przesądza o jego rzeczywistej roli. W tym przypadku zarówno faktycznym ubezpieczającym, jak i ubezpieczonym będzie pracownik.

Wskazanie przez pracownika uprawnionych do odszkodowania

Umowy ubezpieczenia na życie często dają pracownikowi swobodę we wskazaniu uprawnionych do otrzymania świadczenia na wypadek jego śmierci.

Po śmierci pracownika może się okazać, że jego najbliżsi nie zostali przez niego uprawnieni do otrzymania odszkodowania, a uposażony został np. dalszy krewny. Powstaje wtedy pytanie, czy w tej sytuacji rodzinie należy się odprawa na normalnych zasadach. Należy przyjąć, że w takim przypadku świadczenie jest nienależne. Wprawdzie regulacja odprawy pośmiertnej ma na celu wsparcie finansowe osób, do których utrzymania przyczyniał się pracownik, z drugiej jednak strony przepis nie wskazuje, że te same osoby muszą być uprawnione do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela, ani nie wskazuje sposobu podziału tego świadczenia pomiędzy uprawnionych, jak w przypadku odprawy (części równe). Nie można także wykluczyć, że pracownik przyczyniał się do utrzymania również tej osoby, którą uposażył w polisie, np. osoby pozostającej z nim w związku nieformalnym. Kolejnym argumentem jest fakt, że przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do nałożenia nieuzasadnionych obciążeń na pracodawcę. Zakład pracy z jednej strony łożyłby co miesiąc na składki na ubezpieczenie na życie pracownika, a i tak byłby zobowiązany do wypłaty odprawy pośmiertnej.

Fakt, że odszkodowanie przypadnie innym osobom niż uprawnione do otrzymania odprawy pośmiertnej, nie będzie powodował zobowiązania pracodawcy do wypłaty odprawy, gdyż pozbawienie najbliższych pracownika prawa do tego świadczenia od ubezpieczyciela będzie konsekwencją działania zmarłego.

Uzupełnienie odszkodowania

Bez względu na to, komu instytucja ubezpieczeniowa wypłaciła odszkodowanie, jeżeli łączna kwota wypłaconego świadczenia jest niższa niż przysługująca uprawnionym członkom rodziny odprawa pośmiertna, pracodawca ma obowiązek wypłacić uprawnionym członkom rodziny różnicę między tymi świadczeniami.

Wysokość należnej odprawy pośmiertnej ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia z 29 maja 1996 r.).

Podstawa prawna:

  • art. 93, 300 Kodeksu pracy,
  • art. 805 Kodeksu cywilnego,
  • § 2 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK