| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Zapewnienie mieszkania w podróży służbowej

Zwolnione z podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (art. 775 Kodeksu pracy w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof).

Świadczenie w postaci zapewnienia pracownikowi nieodpłatnie mieszkania w czasie odbywania przez niego podróży służbowej nie stanowi zatem przychodu do opodatkowania. Tak wynika m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lipca 2012 r. (sygn. IBPBII/1/415–352/12/BJ), w której stwierdził, że: „spółka zapewnia swoim pracownikom nocleg w ramach odbywanej przez nich podróży służbowej, co powoduje, iż odbywający podróż służbową nie muszą z własnej kieszeni pokrywać kosztów noclegu. Tak więc poniesione przez spółkę ww. wydatki na nocleg w związku z podróżą służbową pracowników, niestanowiące zwrotu wydatków, nie stanowią jednocześnie u pracowników przychodu w świetle uregulowań zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...) Należy stwierdzić, iż jeżeli pracownicy wykonują czynności na podstawie polecenia wyjazdu służbowego i wyjazdy te są podróżą służbową w rozumieniu art. 775 Kodeksu pracy, to uzyskane przez nich świadczenia w postaci nieodpłatnego zakwaterowania (wynajmu przez spółkę mieszkania) nie stanowią dla pracowników przychodu”.

Zakwaterowanie a podatek

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł (art. 21 ust. 1 pkt 19 updof).

Aby możliwe było zastosowanie tego zwolnienia, muszą zostać spełnione łącznie 3 warunki:

  • pracownik musi zrezygnować z korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i pkt 4 updof (zarówno w trakcie roku, jak i w rozliczeniu rocznym),
  • miejsce zamieszkania pracownika musi być położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy,
  • wysokość świadczenia ponoszonego przez pracodawcę za pracownika z tytułu zakwaterowania nie może przekraczać 500 zł miesięcznie.

Zakwaterowanie a składki ZUS

Koszt wynajmu mieszkania jest dla pracownika przychodem, od którego zawsze trzeba naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wartość świadczenia w postaci zakwaterowania, jaką należy wliczyć do podstawy wymiaru tych składek, wyznacza wysokość ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu. W pierwszej kolejności należy zatem kierować się przepisami obowiązującymi u danego pracodawcy. W razie ich braku wartość świadczenia wynikającego z udostępnienia lokalu mieszkalnego należy ustalić:

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,
  • dla lokali własnościowych (z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego oraz domów stanowiących własność prywatną) – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel (§ 3 rozporządzenia składkowego).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK