| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Zapewnienie mieszkania w podróży służbowej

Zwolnione z podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (art. 775 Kodeksu pracy w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof).

Świadczenie w postaci zapewnienia pracownikowi nieodpłatnie mieszkania w czasie odbywania przez niego podróży służbowej nie stanowi zatem przychodu do opodatkowania. Tak wynika m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lipca 2012 r. (sygn. IBPBII/1/415–352/12/BJ), w której stwierdził, że: „spółka zapewnia swoim pracownikom nocleg w ramach odbywanej przez nich podróży służbowej, co powoduje, iż odbywający podróż służbową nie muszą z własnej kieszeni pokrywać kosztów noclegu. Tak więc poniesione przez spółkę ww. wydatki na nocleg w związku z podróżą służbową pracowników, niestanowiące zwrotu wydatków, nie stanowią jednocześnie u pracowników przychodu w świetle uregulowań zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...) Należy stwierdzić, iż jeżeli pracownicy wykonują czynności na podstawie polecenia wyjazdu służbowego i wyjazdy te są podróżą służbową w rozumieniu art. 775 Kodeksu pracy, to uzyskane przez nich świadczenia w postaci nieodpłatnego zakwaterowania (wynajmu przez spółkę mieszkania) nie stanowią dla pracowników przychodu”.

Zakwaterowanie a podatek

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł (art. 21 ust. 1 pkt 19 updof).

Aby możliwe było zastosowanie tego zwolnienia, muszą zostać spełnione łącznie 3 warunki:

  • pracownik musi zrezygnować z korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i pkt 4 updof (zarówno w trakcie roku, jak i w rozliczeniu rocznym),
  • miejsce zamieszkania pracownika musi być położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy,
  • wysokość świadczenia ponoszonego przez pracodawcę za pracownika z tytułu zakwaterowania nie może przekraczać 500 zł miesięcznie.

Zakwaterowanie a składki ZUS

Koszt wynajmu mieszkania jest dla pracownika przychodem, od którego zawsze trzeba naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wartość świadczenia w postaci zakwaterowania, jaką należy wliczyć do podstawy wymiaru tych składek, wyznacza wysokość ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu. W pierwszej kolejności należy zatem kierować się przepisami obowiązującymi u danego pracodawcy. W razie ich braku wartość świadczenia wynikającego z udostępnienia lokalu mieszkalnego należy ustalić:

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,
  • dla lokali własnościowych (z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego oraz domów stanowiących własność prywatną) – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel (§ 3 rozporządzenia składkowego).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK