| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

PRZYKŁAD

W mieszkaniu wynajmowanym przez firmę AFG jest zakwaterowanych 3 pracowników. Miesięczny czynsz z tego tytułu wynosi 1200 zł. Ponieważ w mieszkaniu pracownicy są zakwaterowani przez cały miesiąc, to każdy z nich otrzyma świadczenie w wysokości po 400 zł miesięcznie (1200 zł : 3). Wartość tego świadczenia nie przekracza 500 zł, dlatego nie powinno być ono zaliczone do przychodów ze stosunku pracy tych osób.

Jeżeli wartość świadczenia przypadająca na każdego pracownika przekracza 500 zł, to do ich opodatkowanego przychodu ze stosunku pracy należy doliczyć nadwyżkę ponad 500 zł.

PRZYKŁAD

W mieszkaniu wynajmowanym przez firmę AFG zakwaterowanych jest 3 pracowników. Miesięczny czynsz z tego tytułu wynosi 2100 zł. Ponieważ w mieszkaniu pracownicy są zakwaterowani przez cały miesiąc, to każdy z nich otrzyma świadczenie w wysokości po 700 zł miesięcznie (2100 zł : 3). Wartość tego świadczenia przekracza 500 zł, dlatego powinno być zaliczone do przychodów ze stosunku pracy tych osób w wysokości po 200 zł (700 zł – 500 zł).

Jeśli pracownik byłby zakwaterowany tylko przez część miesiąca, to odpowiednio należałoby ustalić wartość świadczenia przypadającą na daną osobę w stosunku do liczby dni jego zakwaterowania w danym miesiącu. Zmniejszenie świadczenia dla takiego pracownika może spowodować podwyższenie świadczenia dla pozostałych zatrudnionych.

PRZYKŁAD

W mieszkaniu wynajmowanym przez firmę AFG zakwaterowanych jest 3 pracowników. Miesięczny czynsz z tego tytułu za luty br. wynosi 1800 zł. Przez cały miesiąc w mieszkaniu będą zakwaterowani dwaj pracownicy, a trzeci będzie mieszkał w nim przez 2 tygodnie. W takim przypadku pracownik zakwaterowany przez 2 tygodnie otrzyma świadczenie w wysokości 300 zł (1800 zł x 14 dni : 28 dni) : 3. Będzie ono zwolnione z podatku. Pracownicy zakwaterowani przez cały ten miesiąc otrzymają świadczenie w wysokości po 750 zł (1800 zł – 300 zł) : 2. Do opodatkowanych przychodów ze stosunku pracy tych osób należy doliczyć po 250 zł (750 zł – 500 zł).

Koszty mediów w limicie 500 zł

Zwolnienie z podatku świadczenia z tytułu zakwaterowania do wysokości 500 zł ma zastosowanie do pracownika dojeżdżającego do pracy z innej miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy lub miejsce wykonywania pracy, jak również do pracownika, któremu zmieniono miejsce wykonywania pracy, w tym na miejsce pracy za granicą. Oprócz najmu, do limitu 500 zł mogą być wliczane również koszty mediów, jeżeli pokrywa je pracodawca.

Powyższe potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lipca 2012 r. (sygn. IBPBII/1/415–359/12/AA), w której organ stwierdził, że „w przypadku gdy pracodawca podjął decyzję o finansowaniu wszelkich wydatków związanych z zakwaterowaniem w Niemczech (utrzymaniem wynajmowanego mieszkania, tj. czynszu najmu, kosztów mediów itp.) pracownika, któremu zmieniono stałe miejsce pracy – to wartość tych świadczeń, wynikająca z wystawionych faktur (rachunków, paragonów), dotyczących wyżej wskazanych wydatków, stanowi dla pracownika nieodpłatne świadczenie jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. Żadne przepisy prawa nie nakładają bowiem na pracodawcę obowiązku pokrycia ww. kosztów. Wartość tych świadczeń, opłacanych za pracownika, płatnik ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z przepisami art. 31, 32 i 38 ww. ustawy, przy uwzględnieniu, iż świadczenia związane z zapewnieniem zakwaterowania przez pracodawcę korzystają ze zwolnienia w granicach określonych w powołanym powyżej przepisie art. 21 ust. 1 pkt 19 updof”.

WAŻNE!

Do limitu 500 zł mogą być wliczane koszty mediów pokrywanych przez pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK