WAŻNE!
Pracodawca narusza prawa pracownika, jeżeli uniemożliwia mu wystąpienie z roszczeniem o wyrównanie składnika wynagrodzenia tylko dlatego, że zatrudniony nie przedstawił wcześniej dokumentów, które mają wpływ na wysokość tego składnika.
reklama
reklama
Dla niektórych pracodawców, w szczególności ze sfery budżetowej, wypłata dodatku stażowego (dodatku za wieloletnią pracę), jest obowiązkiem. Pracodawcy prywatni mogą dobrowolnie wprowadzić taki składnik wynagrodzenia do systemu wynagradzania obowiązującego w firmie.
Wysokość dodatku stażowego (wypłacanego na podstawie pragmatyk służbowych) jest zwykle ustalana jako procent od płacy zasadniczej i różnicowana w zależności od stażu pracy (ogólnego lub u danego pracodawcy). Okresy te powinny zostać odpowiednio udokumentowane (np. świadectwem pracy). Przykładowo, pracownikom samorządowym pierwszy dodatek za wysługę lat przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznej płacy zasadniczej.
Podstawa prawna:
- art. 38 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
- § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.).