| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość wynagrodzenia po zmianie czasu na zimowy

Wysokość wynagrodzenia po zmianie czasu na zimowy

Pracodawca zatrudniający pracowników w nocy w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy musi liczyć się z obowiązkiem poniesienia wyższych kosztów za dodatkową godzinę pracy. Będzie musiał za nią zapłacić nie tylko normalne wynagrodzenie, ale również nocny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracownik powinien świadczyć swoją pracę przez 8 godzin na dobę, średnio 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Praca ponad normę dobową jest pracą w godzinach nadliczbowych. Praca ta jest co do zasady polecana przez pracodawcę. Ale jak traktować „przymusową” dłuższą pracę w nocy z 27 na 28 października – czyli w nocy zmiany czasu z letniego na zimowy.

Godziny nadliczbowe

W nocy z 27 na 28 października 2012 r. następuje przesunięcie czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara należy cofnąć o godzinę – z 3.00 na 2.00. Oznacza to, że pracownik, który miał w tę noc zaplanowaną pracę, będzie pracował o godzinę dłużej.

Mimo że sytuacja ta nie wynika z polecenia pracodawcy, nie jest nawet jego inicjatywą, pracownik będzie wykonywał pracę w nadgodzinach, którą trzeba będzie zrekompensować.

Można to zrobić, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem lub udzielając czasu wolnego.

Jak obliczyć normalne wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny

Pracownikowi, który wykonywał pracę w nadgodzinach, zawsze należy się tzw. normalne wynagrodzenie. Przez normalne wynagrodzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r.).

W związku z tym przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę nie tylko płacę zasadniczą, ale również inne składniki przysługujące pracownikowi stale, np. premie regulaminowe, prowizje, dodatki stałe.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK