| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość wynagrodzenia po zmianie czasu na zimowy

Wysokość wynagrodzenia po zmianie czasu na zimowy

Pracodawca zatrudniający pracowników w nocy w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy musi liczyć się z obowiązkiem poniesienia wyższych kosztów za dodatkową godzinę pracy. Będzie musiał za nią zapłacić nie tylko normalne wynagrodzenie, ale również nocny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, przy czym dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ustalono na sobotę. W październiku 2012 r. przepracował 1 nadgodzinę. Pensja pracownika jest stała i wynosi 4000 zł. Pracownik otrzymuje także dodatek stażowy w wysokości 120 zł miesięcznie.

W celu ustalenia normalnego wynagrodzenia za godzinę pracy trzeba:

  • ustalić wysokość pensji:

4000 zł + 120 zł = 4120 zł,

  • podzielić przez wymiar pracy na październik:

4120 zł : 184 godz. = 22,39 zł/godz.

  • pomnożyć stawkę godzinową przez liczbę nadgodzin:

22,39 zł x 1 nadgodzina = 22,39.

Pracownikowi w miesiącu, w którym przepracował jedną nadgodzinę, należy się normalne wynagrodzenie w łącznej wysokości 4142,39 zł.

Pracownikowi, który jest wynagradzany stawką godzinową, normalne wynagrodzenie ustala się przez dodanie jednej nadgodziny/nadgodzin do liczby godzin przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym.

Inaczej natomiast oblicza się dodatek za godziny nadliczbowe. Zgodnie z tym co twierdzi Sąd Najwyższy „(...) pojęcie wynagrodzenia pracownika wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (...) odnosi się do stawki wynagrodzenia zasadniczego ustalonej przez strony w umowie o pracę lub innym akcie będącym podstawą stosunku pracy (...).

W odróżnieniu od wynagrodzenia zasadniczego inne (dodatkowe) składniki wynagrodzenia nie wynikają z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną. Nie są one bezpośrednią zapłatą za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku (...), lecz przysługują pracownikowi po spełnieniu dodatkowych przesłanek” (z uzasadnienia uchwały SN z 3 kwietnia 2007 r.).

W związku z tym przy obliczaniu dodatku za godziny nadliczbowe bierzemy pod uwagę jedynie stawkę godzinową lub miesięczną.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK