| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego

Jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego

Często zdarza się, że pracownik był niezdolny do pracy przez część miesiąca, ale za ten okres nie nabył prawa do świadczeń chorobowych. W takiej sytuacji pojawia się wątpliwość, jak ustalić wynagrodzenie za czas faktycznie przepracowany, zwłaszcza gdy pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną.

Od 1 września br. zatrudniamy pracownika, który od 14 do 25 września br. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Po analizie dokumentów dotyczących jego zatrudnienia okazało się, że pracownik nie nabył jeszcze prawa do wynagrodzenia chorobowego. Jak w takiej sytuacji powinniśmy naliczyć pracownikowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeśli jest wynagradzany stawką miesięczną?

Jeżeli pracownik, wynagradzany stałą stawką miesięczną, przez część miesiąca pracował, a przez pozostałą część chorował, ale nie nabył jeszcze prawa do wynagrodzenia chorobowego, zastosowanie będzie miał art. 80 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu, wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę. W przedstawionej sytuacji, przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za część miesiąca należy zatem kwotę miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej podzielić przez liczbę godzin przypadającą do przepracowania w danym miesiącu, a następnie uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej rozporządzenie) przewidują dwie metody wyliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część miesiąca pracownik był nieobecny w pracy.

Wybranie odpowiedniej metody jest uzależnione od rodzaju absencji pracownika w danym miesiącu oraz od rodzaju świadczenia, jakie pracownik otrzymał z powodu takiej nieobecności.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu, w celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy (wynagrodzenie chorobowe), miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez 30 i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia należy odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Powyższe zasady należy również odpowiednio stosować w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której nie przysługuje mu zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a więc np. zasiłek chorobowy czy zasiłek opiekuńczy.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości 5000 zł. Od 1 do 13 września 2012 r. (13 dni) przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe.

W celu ustalenia wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za przepracowaną część miesiąca, miesięczną stawkę wynagrodzenia, tj. 5000 zł należy podzielić przez 30, a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim, tj. przez 13 dni. Uzyskany wynik należy odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc, czyli:

  • 5000 zł : 30 = 166,67 zł
  • 166,67 zł x 13 = 2166,71 zł
  • 5000 zł – 2166,71 zł = 2833,29 zł.

Drugą z metod przewidzianych przepisami rozporządzenia należy stosować w sytuacji, gdy pracownik przez część miesiąca był nieobecny z innych przyczyn niż choroba. W myśl § 12 rozporządzenia, w celu wyliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik przez pozostałą jego część był nieobecny z innych usprawiedliwionych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za ten czas nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »