| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić ekwiwalent za urlop, jeżeli pracownik był wynagradzany stawką godzinową i akordowo

Jak ustalić ekwiwalent za urlop, jeżeli pracownik był wynagradzany stawką godzinową i akordowo

Jeden z naszych pracowników wynagradzany stawką godzinową i otrzymujący dodatkowo wynagrodzenie akordowe rozwiązał z nami z końcem sierpnia umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownik był zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, w pełnym wymiarze czasu pracy, a wynagrodzenie za dany miesiąc jest u nas wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Do dnia rozwiązania umowy pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego. Jak ustalić podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop, jeśli w maju pracownik korzystał z 5 dni urlopu, w czerwcu był przez 2 dni na urlopie okolicznościowym, a od 17 lipca do 10 sierpnia przebywał w szpitalu? Jak obliczyć ekwiwalent za urlop? Czy należy dopełnić podstawę?

Jednocześnie, jeżeli pracownik nie przepracował pełnego uwzględnianego okresu, uzyskane przez niego wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, czyli należy dopełnić niepełny okres wynagrodzenia. Dopiero po jego dopełnieniu można ustalić przeciętną wysokość wskazanych składników wynagrodzenia. Następnie, w celu wyliczenia kwoty należnego pracownikowi ekwiwalentu, tak ustaloną podstawę wymiaru:

  • dzieli się przez współczynnik do ekwiwalentu, po czym
  • kwotę ekwiwalentu za jeden dzień dzieli się przez liczbę godzin odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika (np. przez 8 – jeżeli dobowa norma czasu pracy obowiązująca pracownika to 8 godzin, przez 7 – jeżeli pracownik jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym), a następnie
  • tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu mnoży się przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, współczynnik ekwiwalentu należy ustalać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

PRZYKŁAD

Przyjmijmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, w okresie 3 miesięcy poprzedzających sierpień, tj. miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, otrzymał następujące wynagrodzenie:

Wynagrodzenie wypłacone w miesiącach:

05/2012

06/2012

07/2012

Wynagrodzenie zasadnicze/stawka godzinowa

16,20

16,20

16,20

Liczba godzin nominalnych

168

160

176

Liczba dni nominalnych

21

20

22

Liczba dni przepracowanych

16

18

11

Liczba dni urlopu wypoczynkowego

5

 

 

Liczba dni urlopu okolicznościowego

 

2

 

Liczba kalendarzowych dni choroby

 

 

15

Liczba godzin przepracowanych

128

144

88

Wynagrodzenie za pracę wynikające ze stawki godzinowej

2073,60

2332,80

1425,60

Wynagrodzenie akordowe

695,00

820,00

450,00

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

748,00

 

 

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

 

350,24

 

Wynagrodzenie chorobowe

 

 

1213,65

Przychód brutto

3516,60

3503,04

3089,25

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK