| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak podwyższyć pracownikowi pensję do wysokości minimalnego wynagrodzenia po pierwszym roku wykonywania pracy

Jak podwyższyć pracownikowi pensję do wysokości minimalnego wynagrodzenia po pierwszym roku wykonywania pracy

Zatrudniamy pracownika od 2 stycznia br. (to jego pierwsza praca) w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wypłacamy mu 80% minimalnego wynagrodzenia. Od kiedy powinniśmy zmienić mu stawkę wynagrodzenia na pełne minimalne wynagrodzenie?

W przypadku opisanym w pytaniu powinni Państwo zmienić pracownikowi stawkę wynagrodzenia na pełne minimalne wynagrodzenie, poczynając od 2 stycznia 2013 r. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pozwalają, by osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym lub nieposiadające go w ogóle przez pierwszy rok swojej pracy otrzymywały niższe wynagrodzenie. Jednak ich pensja w pierwszym roku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2012 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wynosi 1500 zł, czyli 80% tej kwoty to 1200 zł.

Stawka 80% jest dopuszczalna tylko do końca pierwszego roku pracy. Mimo że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu wskazuje, jakie okresy należy uwzględniać w tym rocznym stażu, nie określa jednak, w jaki sposób ustalać okres roczny.

Powszechnie przyjmuje się, że chodzi o sumę wszystkich okresów, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. W piśmiennictwie można spotkać pogląd, że przy obliczaniu terminów odpowiednie zastosowanie ma art. 112 Kodeksu cywilnego (w związku z odesłaniem przez art. 300 Kodeksu pracy). Nie stosuje się go jednak przy obliczaniu okresów pracy, od długości których zależą uprawnienia pracownicze. Te okresy wliczamy według potocznego (wynikającego z Kodeksu pracy) rozumienia terminów (wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310). Oznacza to, że np. rok pracy upływa w dniu poprzedzającym dzień, który datą lub nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu, np. pracownikowi zatrudnionemu od 1 listopada 2011 r. rok pracy upłynie 31 października 2012 r.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w tej samej firmie od 5 października 2011 r. w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymuje 80% minimalnego wynagrodzenia. Pierwszy rok pracy upłynął mu 4 października 2012 r. Od następnego dnia jego wynagrodzenie nie może być niższe niż 100% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że za październik 2012 r. firma zobowiązana jest przeliczyć jego wynagrodzenie. Za czas pracy do 4 października pracownik otrzyma pensję wyliczoną na podstawie 80% minimalnego wynagrodzenia, a od następnego dnia do końca miesiąca – na podstawie 100% minimalnego wynagrodzenia.

Z kolei w przypadku gdy między okresami zaliczanymi do stażu, od którego zależy nabycie określonych uprawnień przez pracownika, wystąpiły przerwy, należy posiłkować się art. 114 k.c. Zgodnie z nim, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni, a rok za 365 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik pierwszą pracę zawodową wykonywał od 26 sierpnia do 31 grudnia 2011 r., tj. 4 miesiące (od 26 sierpnia do 25 grudnia 2011 r.) i 6 dni. Kolejne zatrudnienie podjął od 15 lutego 2012 r. Pierwszy rok zatrudnienia upłynie mu 8 października 2012 r., tj. po przepracowaniu u nowego pracodawcy 7 pełnych miesięcy (od 15 lutego do 14 września 2012 r.) i 24 dni.

W przypadku Państwa pracownika wysokość jego wynagrodzenia zmieni się w styczniu 2013 r. dwa razy. Po pierwsze, z uwagi na zmianę kwoty minimalnego wynagrodzenia, które od przyszłego roku będzie wynosić 1600 zł. Po drugie, z uwagi na fakt, że od 2 stycznia 2013 r. pracownik będzie miał prawo do pełnej stawki wynagrodzenia minimalnego.

Chcąc obliczyć wysokość wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce miesięcznej za miesiąc, w trakcie którego nastąpiła zmiana jego wysokości, należy:

1) ustalić wysokość wynagrodzenia za okres, w którym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. W tym celu należy:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK