| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak podwyższyć pracownikowi pensję do wysokości minimalnego wynagrodzenia po pierwszym roku wykonywania pracy

Jak podwyższyć pracownikowi pensję do wysokości minimalnego wynagrodzenia po pierwszym roku wykonywania pracy

Zatrudniamy pracownika od 2 stycznia br. (to jego pierwsza praca) w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wypłacamy mu 80% minimalnego wynagrodzenia. Od kiedy powinniśmy zmienić mu stawkę wynagrodzenia na pełne minimalne wynagrodzenie?

Informacja o nowej kwocie minimalnego wynagrodzenia

W opisanym przypadku powinni Państwo poinformować pracownika, że jego wynagrodzenie uległo zmianie od 2 stycznia 2013 r. Firma musi sporządzić aneks do umowy o pracę wtedy, gdy znajdował się w niej zapis typu „pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 80% ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę” bądź gdy wpisano konkretną kwotę stanowiącą 80% minimalnego wynagrodzenia. Taka zmiana umowy nie jest wymagana, gdy podwyższeniu ulega tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia, np. od 1 stycznia, zaś pracownik miał wskazane w umowie, że jego pensja wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia i nadal w tej wysokości mu ona przysługuje. Oznacza to, że jeśli jest taki zapis w umowie pracownika, nie trzeba mu wręczać aneksu o zmianie wysokości wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r.


Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1–3 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1314
  • art. 112 i 114 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1370
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »