| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nasz pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy. Jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Gdyby nie brać pod uwagę dodatku stażowego, jego wynagrodzenie byłoby niższe od minimalnego. Czy w tym przypadku oba składniki wynagrodzenia możemy traktować jak minimalne wynagrodzenie (wraz z dodatkiem), czy musimy wyrównać wynagrodzenie zasadnicze do gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego? Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie za poprzednie miesiące?

Do gwarantowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę należy wliczyć zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek stażowy. Jeżeli suma tych składników jest równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie, to nie ma potrzeby wyrównania wynagrodzenia.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia określanego przez Radę Ministrów na każdy rok kalendarzowy. W 2012 r. wynosi ono 1500 zł, natomiast od 1 stycznia 2013 r. wzrośnie do 1600 zł. Jedynie osoby w pierwszym roku pracy mogą otrzymać mniej, tj. 80% kwoty minimalnej (art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Do rocznego stażu pracy, po upływie którego przysługuje 100% minimalnego wynagrodzenia, należy wliczać wszystkie okresy, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

WAŻNE!

Ustalając staż pracy pracownika wynagradzanego stawką minimalną należy pomijać okres przygotowania zawodowego.

Ustalając, czy wypłacane wynagrodzenie będzie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, należy uwzględnić przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone do wynagrodzeń osobowych według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS (art. 6 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Składniki wynagrodzenia stanowiące wynagrodzenia osobowe określa załącznik do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń dostępny na www.stat.gov.pl. Są to m.in.:

  • wynagrodzenia zasadnicze w formie stawki godzinowej, akordowej lub prowizyjnej i innej,
  • dodatki za staż pracy i inne dodatki, np. za warunki pracy, za szczególne kwalifikacje,
  • premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe,
  • wyrównania do wysokości minimalnego wynagrodzenia,
  • wynagrodzenie za czynności przewidziane do wykonania poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur, domowe pogotowie),
  • ekwiwalenty za urlop wypoczynkowy,
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • nagrody jubileuszowe,
  • odprawy emerytalne i rentowe.

Obliczając wysokość wynagrodzenia pracownika nie należy jednak uwzględniać:

  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (w tym dodatków za nadgodziny),
  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Do wynagrodzeń nie zalicza się także m.in.: świadczeń z zfśs, należności za czas podróży służbowych, ekwiwalentów pieniężnych za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące własność pracownika, dodatków za rozłąkę, ryczałtów samochodowych, wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bhp czy odszkodowań wynikających z umów o zakazie konkurencji. Zatem takich wypłat nie należy uwzględniać przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek uzupełnić je do tej wysokości w formie wyrównania (art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Wyrównanie należy wypłacić łącznie z wypłatą wynagrodzenia za dany miesiąc (art. 7 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »