| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nasz pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy. Jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Gdyby nie brać pod uwagę dodatku stażowego, jego wynagrodzenie byłoby niższe od minimalnego. Czy w tym przypadku oba składniki wynagrodzenia możemy traktować jak minimalne wynagrodzenie (wraz z dodatkiem), czy musimy wyrównać wynagrodzenie zasadnicze do gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego? Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie za poprzednie miesiące?

WAŻNE!

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy wypłacić łącznie z wypłatą wynagrodzenia za dany miesiąc.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek, którym nie przysługuje wynagrodzenie minimalne za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (np. którzy nie przepracowali pełnego miesiąca z powodu korzystania z czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych itp.), wyrównanie należy wypłacić za każdą godzinę pracy (art. 7 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Wyrównanie należy ustalać jako różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godzinę pracy.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wyrównanie należy obliczać również według opisanej wyżej zasady. Wysokość minimalnego wynagrodzenia należy ustalać w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin przypadających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Anna T. jest zatrudniona na 1/4 etatu. W październiku br. pracownik pełnoetatowy musi przepracować 184 godziny, dlatego Anna T. powinna przepracować 46 godz. (184 godz. : 4). Za październik br. Anna T. musi otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż 1/4 wynagrodzenia minimalnego, tj. 375 zł (46 godz. : 184 godz. x 1500 zł). Pracownica jest wynagradzana stawką godzinową i otrzymuje dodatek stażowy. Po zsumowaniu płacy zasadniczej i dodatku Anna T. zarobiła 310 zł, czyli mniej niż minimalne wynagrodzenie przewidziane dla wymiaru czasu pracy, w którym jest zatrudniona. Należy zatem wypłacić jej wyrównanie.

Oblicza się je następująco:

  • obliczenie stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia:

375 zł : 46 godz. do przepracowania w marcu = 8,15 zł,

  • obliczenie stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia pracownicy:

310 zł : 46 godz. = 6,74 zł,

  • obliczenie różnicy między stawkami:

8,15 zł – 6,74 zł = 1,41 zł,

  • obliczenie kwoty wyrównania:

1,41 x 46 godz. = 64,86 zł.

Anna T. powinna otrzymać wyrównanie w kwocie 64,86 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 6–8 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1141),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1026).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK