| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nasz pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy. Jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Gdyby nie brać pod uwagę dodatku stażowego, jego wynagrodzenie byłoby niższe od minimalnego. Czy w tym przypadku oba składniki wynagrodzenia możemy traktować jak minimalne wynagrodzenie (wraz z dodatkiem), czy musimy wyrównać wynagrodzenie zasadnicze do gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego? Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie za poprzednie miesiące?

WAŻNE!

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy wypłacić łącznie z wypłatą wynagrodzenia za dany miesiąc.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek, którym nie przysługuje wynagrodzenie minimalne za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (np. którzy nie przepracowali pełnego miesiąca z powodu korzystania z czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych itp.), wyrównanie należy wypłacić za każdą godzinę pracy (art. 7 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Wyrównanie należy ustalać jako różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godzinę pracy.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wyrównanie należy obliczać również według opisanej wyżej zasady. Wysokość minimalnego wynagrodzenia należy ustalać w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin przypadających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Anna T. jest zatrudniona na 1/4 etatu. W październiku br. pracownik pełnoetatowy musi przepracować 184 godziny, dlatego Anna T. powinna przepracować 46 godz. (184 godz. : 4). Za październik br. Anna T. musi otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż 1/4 wynagrodzenia minimalnego, tj. 375 zł (46 godz. : 184 godz. x 1500 zł). Pracownica jest wynagradzana stawką godzinową i otrzymuje dodatek stażowy. Po zsumowaniu płacy zasadniczej i dodatku Anna T. zarobiła 310 zł, czyli mniej niż minimalne wynagrodzenie przewidziane dla wymiaru czasu pracy, w którym jest zatrudniona. Należy zatem wypłacić jej wyrównanie.

Oblicza się je następująco:

  • obliczenie stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia:

375 zł : 46 godz. do przepracowania w marcu = 8,15 zł,

  • obliczenie stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia pracownicy:

310 zł : 46 godz. = 6,74 zł,

  • obliczenie różnicy między stawkami:

8,15 zł – 6,74 zł = 1,41 zł,

  • obliczenie kwoty wyrównania:

1,41 x 46 godz. = 64,86 zł.

Anna T. powinna otrzymać wyrównanie w kwocie 64,86 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 6–8 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1141),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1026).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK