| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy rodzice zmarłego pracownika mają prawo do odprawy pośmiertnej

Kiedy rodzice zmarłego pracownika mają prawo do odprawy pośmiertnej

Zmarł nasz pracownik. Był kawalerem, mieszkał sam, nie miał dzieci. Rodzice pracownika domagają się od nas wypłaty odprawy pośmiertnej. Czy mają do niej prawo?

Rodzice zmarłego pracownika będą uprawnieni do odprawy pośmiertnej, jeżeli spełniają warunki do otrzymania renty rodzinnej oraz bezpośrednio przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania. Szczegóły w uzasadnieniu.

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna (art. 93 § 1 Kodeksu pracy). Przysługuje ona następującym członkom rodziny pracownika:

  • małżonkowi,
  • innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej ustawa).

Do renty rodzinnej, oprócz dzieci małżonka (wdowy, wdowca), są także uprawnieni rodzice zmarłego. Za rodziców uważa się nie tylko tych biologicznych, ale także ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające. Ponadto rodzice mają prawo do renty rodzinnej, a tym samym do odprawy, jeżeli pracownik, bezpośrednio przed śmiercią, przyczyniał się do ich utrzymania i jednocześnie spełniają warunki określone odpowiednio dla wdowy/wdowca, czyli:

  • w chwili śmierci ubezpieczonego osiągnęli 50 lat lub byli niezdolni do pracy albo
  • wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat lub sprawują opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej, albo
  • stali się niezdolni do pracy po śmierci ubezpieczonego, nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt 2 (art. 70 ust. 1–2 i ust. 5 ustawy).

Ustawa nie definiuje, co oznacza, że zmarły „przyczyniał się do utrzymania” rodziców. To jego rodzice powinni wykazać, że syn zapewniał im choćby częściowe utrzymanie, np. przekazywał środki (niekoniecznie pieniężne) na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Sąd Najwyższy w wyroku z 21 listopada 2011 r. (II UK 65/11 M.P.Pr. 2012/3/159-162) uznał, że chodzi o sytuacje, kiedy rodzice zmarłego bez wsparcia dziecka nie mogli sami utrzymać się. W pojęciu „utrzymanie” mieszczą się wydatki na jedzenie, mieszkanie, ubrania, opłaty, środki medyczne. Warunek przyczyniania się do utrzymania rodziców jest spełniony także wtedy, gdy zmarłe dziecko było zobowiązane wyrokiem sądu do płacenia alimentów na ich rzecz (wyrok SA w Katowicach z 24 maja 2005 r., III AUa 3722/04 Biul. SAKa 2005/4/29).

WAŻNE!

Warunek przyczyniania się do utrzymania rodziców jest spełniony, gdy zmarłe dziecko było zobowiązane wyrokiem sądu do płacenia alimentów na ich rzecz.

W razie wątpliwości, to sąd oceni, czy warunek przyczyniania się dziecka do utrzymywania rodziców został spełniony, biorąc pod uwagę ich stan majątkowy oraz koszty ich egzystencji, a także czy faktycznie nie mogli samodzielnie, bez pomocy dziecka, zabezpieczyć swojego bytu.

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • 6-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych między wszystkich uprawnionych członków rodziny, chyba że do odprawy jest uprawniony tylko jeden członek rodziny. Wówczas przysługuje mu połowa należnej odprawy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »