| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy rodzice zmarłego pracownika mają prawo do odprawy pośmiertnej

Kiedy rodzice zmarłego pracownika mają prawo do odprawy pośmiertnej

Zmarł nasz pracownik. Był kawalerem, mieszkał sam, nie miał dzieci. Rodzice pracownika domagają się od nas wypłaty odprawy pośmiertnej. Czy mają do niej prawo?

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, czyli np. rodzicom, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż obliczona odprawa. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest zobowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 § 4–5 Kodeksu pracy).

Wysokość odprawy ustala się z zastosowaniem zasad właściwych do naliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Odprawa nie podlega oskładkowaniu i jest zwolniona z podatku dochodowego. Oznacza to, że wypłaca się ją w wysokości brutto.

PRZYKŁAD

Pracownik będący kawalerem, bezdzietny, zmarł we wrześniu br. Przez 5 lat był zatrudniony jako stolarz, z wynagrodzeniem w wysokości 12,50 zł/godz. pracy oraz premią regulaminową od 1% do 5% wartości usług wykonanych w miesiącu. W okresie od czerwca do sierpnia 2012 r. pracownik uzyskał premię w wysokościach odpowiednio: 235,60 zł, 421,30 zł, 287 zł. Zmarły mieszkał z matką (ojciec nie żyje), która spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej. Odprawę w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia należy obliczyć w następujący sposób:

  • ustalić średnią wysokość wynagrodzenia zasadniczego i premii:

2235,60 zł (za czerwiec: 160 godz. x 12,50 zł + 235,60 zł) + 2621,30 zł (za lipiec: 176 godz. x 12,50 zł + 421,30 zł) + 2487 zł (za sierpień: 176 godz. x 12,50 zł + 287 zł) = 7343,90 zł

7343,90 zł : 3 m-ce = 2447,97 zł,

  • ustalić wysokość odprawy:

2447,97 zł x 1 m-c = 2447,97 zł;

2447,97 zł x 1/2 = 1223,99 zł.

Matce pracownika przysługuje połowa kwoty odprawy, tj. 1223,99 zł ponieważ jest ona jedynym uprawnionym członkiem rodziny.

Podstawa prawna:

  • art. 93 Kodeksu pracy,
  • art. 70 ust. 1–2, ust. 5, art. 71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »