| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć świadczenie niepieniężne przyznane praktykantowi

Jak rozliczyć świadczenie niepieniężne przyznane praktykantowi

Praktyka absolwencka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Podmioty przyjmujące na praktyki często jednak oferują takim osobom świadczenia niepieniężne. Powstaje wówczas wątpliwość, czy przekazanie takiego świadczenia jest zgodne z przepisami i jak wpływa na obowiązki podatkowe stron umowy o praktyki.

PRZYKŁAD

Firma Beta zawiera umowy o praktyki absolwenckie. Z tytułu odbywania praktyk praktykant nie otrzymuje wynagrodzenia. Po ukończeniu praktyk firma postanowiła wynagrodzić praktykanta za sumienność przy odbywaniu praktyk i sfinansowała tej osobie wybrany przez nią specjalistyczny kurs. Organizatorem kursu jest firma Beta, która prowadzi działalność gospodarczą m.in. w tym zakresie. Koszt takiego kursu wynosi 1500 zł brutto. W takim przypadku praktykant otrzymał inne nieodpłatne świadczenie. Z tytułu otrzymanego świadczenia firma Beta wystawi tej osobie PIT-8C, w którym wykaże wartość kursu, tj. 1500 zł.

Przykładem stanowiska organów podatkowych m.in. co do nieodpłatnie zaoferowanego kursu albo szkolenia dla osoby niebędącej pracownikiem podmiotu oferującego kurs lub szkolenie jest postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 11 stycznia 2007 r. wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie (sygn. PD-Ib-415–25/06). Organ podatkowy odpowiedział na pytanie, czy wartość nieodpłatnych kursów stanowi dla ich uczestników przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 updof i czy w związku z tym uczelnia ma obowiązek wystawienia informacji PIT-8C: „(...) w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji uczelnia prowadzi kursy dokształcające dla programistów baz danych. Dla tworzonych oddzielnych grup zajęcia prowadzone są nieodpłatnie. W świetle powyższego wartość z tytułu udziału w kursie jest rodzajem nieodpłatnego świadczenia stanowiącego źródło przychodu uczestnika. Przychód ten stanowi świadczenie, którego nie zawiera katalog zwolnień przedmiotowych, tj. art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c powołanej ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stanowi on zatem przychód podatnika, uczestnika kursu, opodatkowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uczelnia ma natomiast obowiązek wystawienia informacji o przychodach z innych źródeł w roku podatkowym – na formularzu PIT-8C (...)”.

Podstawa prawna

  • art. 3 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. Nr 127, poz. 1052 ze zm.),
  • art. 11, art. 20 ust. 1, art. 35 ust. 1 pkt 8, ust. 6, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK