| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć świadczenie niepieniężne przyznane praktykantowi

Jak rozliczyć świadczenie niepieniężne przyznane praktykantowi

Praktyka absolwencka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Podmioty przyjmujące na praktyki często jednak oferują takim osobom świadczenia niepieniężne. Powstaje wówczas wątpliwość, czy przekazanie takiego świadczenia jest zgodne z przepisami i jak wpływa na obowiązki podatkowe stron umowy o praktyki.

WAŻNE!

W odpłatnej umowie o praktykę absolwencką należy unikać zapisów o innej formie wynagrodzenia niż pieniężna.

W przypadku gdy podmiot przyjmujący na praktykę jako formę wynagrodzenia zaoferuje praktykantowi świadczenie niepieniężne, powinien zrobić to na innej podstawie niż umowa o praktyki, np. zawierając ramową umowę o współpracy, wskazującą na możliwość (nie obowiązek) współpracy w przyszłości między organizatorem praktyk a praktykantem, pod warunkiem odbycia przez praktykanta np. kursu albo szkolenia wskazanego w tej umowie. Świadczenie niepieniężne sfinansowane przez firmę organizującą praktyki należy wówczas uznać za przychód z innych źródeł, od którego nie ma obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy. W tej sytuacji należy wystawić PIT-8C. Na tej podstawie praktykant samodzielnie rozliczy podatek w zeznaniu rocznym, a podstawą prawną do rozpoznania przychodu będzie art. 20 ust. 1 updof (przychód z innych źródeł) oraz art. 11 ust. 2a i 2b updof (ustalanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń).

Za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności m.in.: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12–14 i 17 (m.in. z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej, z działalności wykonywanej osobiście czy z kapitałów pieniężnych) oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach (art. 20 ust. 1 updof). Ustawodawca użył zwrotu „w szczególności”, co oznacza, że ustawowy katalog przychodów uznanych za przychody z innych źródeł ma charakter otwarty. W tym katalogu mogą się zatem znaleźć inne przychody niż wprost wymienione w tym przepisie.

Wycena świadczeń w naturze

Do wyceny wartości przychodu w naturze istotne są następujące reguły:

1. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

2. Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy.

3. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu;
  • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

4. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica między wartością tych świadczeń, ustaloną według wyżej określonych zasad, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK