| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wykazać kwoty dobrowolnych potrąceń

Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wykazać kwoty dobrowolnych potrąceń

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wypełnienie otrzymanego z banku zaświadczenia o zarobkach. W tym dokumencie znajduje się pytanie o inne potrącenia z wynagrodzenia. Pracownik współfinansuje abonament medyczny oraz opłaca składkę na grupowe ubezpieczenie na życie. Czy taką informację powinniśmy podać w zaświadczeniu?

Tak, w zaświadczeniu należy wykazać dobrowolne potrącenia, jakich dokonują Państwo z wynagrodzenia pracownika.

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują kwestii związanych z wydawaniem czy uzupełnianiem, na prośbę pracownika, zaświadczenia o wysokości jego wynagrodzenia. Mimo że przepisy prawa pracy nie zawierają wprost nakazu przygotowania tego dokumentu dla zatrudnionego, obowiązek jego wydawania wynika z konieczności dbałości przez pracodawcę o dobro pracownika (opartej na zasadzie współżycia społecznego). Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 16 września 1999 r. (I PKN 331/99, OSNP 2001/9/314), w którym stwierdził, że przejawem wywiązywania się z ogólnego obowiązku dbania o interesy podwładnego jest m.in. dostarczanie pracownikowi informacji i dokumentów (świadectwa pracy, zaświadczeń o stażu pracy itp.) istotnych z punktu widzenia samego stosunku pracy, a także potrzebnych w konkretnych sytuacjach życiowych (np. gdy chodzi o zaświadczenie o zarobkach niezbędnych do realizacji uprawnień poza miejscem zatrudnienia).

Zakres informacji mających znaleźć się w zaświadczeniu o zarobkach zależy przede wszystkim od podmiotu, który go żąda. Zwykle w takim dokumencie należy wskazać dane pracownika, wysokość jego wynagrodzenia w kwocie brutto lub netto oraz wysokość ewentualnych potrąceń.

Pracodawca powinien zamieszczać w zaświadczeniu informacje zarówno o potrąceniach obowiązkowych, jak i o obciążeniach dobrowolnych, przy których ustawodawca wprowadził przymus uzyskiwania zgody zatrudnionego. Istotne jest zatem wskazywanie również sum potrącanych z innych tytułów, np. pożyczek udzielonych przez zakład pracy, kosztu pakietu medycznego finansowanego przez pracownika czy składki na grupowe ubezpieczenie na życie.

WAŻNE!

W zaświadczeniu o zarobkach pracodawca powinien podawać informacje zarówno o potrąceniach obowiązkowych, jak i dobrowolnych z wynagrodzenia pracownika.

Należy pamiętać, że celowe poświadczenie nieprawdy w dokumencie dotyczącym zarobków pracownika skutkuje odpowiedzialnością karną. Przewinienie polegające na podaniu informacji niezgodnych ze stanem faktycznym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku mniejszej wagi przewinienia osoba odpowiedzialna podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Surowszych sankcji może spodziewać się ten, kto poświadcza nieprawdę w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. W takich okolicznościach grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 111, art. 94 pkt 10 Kodeksu pracy,
  • art. 271 Kodeksu karnego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK