| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jaki sposób obniżyć pracownikom wynagrodzenie

W jaki sposób obniżyć pracownikom wynagrodzenie

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zatrudnienia jest zmniejszenie wynagrodzeń pracowników, które wiąże się często z obniżeniem wymiaru etatu. Wynagrodzenie można zmniejszyć za porozumieniem stron albo w formie wypowiedzenia zmieniającego.

Prawo do wypowiedzenia zmieniającego na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych dotyczy również pracowników przebywających na urlopach wychowawczych oraz pracowników, którzy korzystają z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie posiadania prawa do urlopu wychowawczego. Te grupy pracowników nie są wymienione wprost w ustawie o zwolnieniach grupowych jako pracownicy, którym można złożyć wypowiedzenia zmieniające. Prawo pracodawcy do złożenia wypowiedzenia zmieniającego tym pracownikom wynika z art. 5 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych. Przepis ten określa, że przy wypowiadaniu umów o pracę (dotyczy to również wypowiedzeń zmieniających) w ramach zwolnienia grupowego nie stosujemy przepisów dotyczących szczególnej ochrony przed zwolnieniem. Tak samo można dokonać wypowiedzenia zmieniającego pracownikom na urlopach wychowawczych i korzystających z obniżonego wymiaru czasu pracy, jeżeli dochodzi do zwolnień indywidualnych (art. 10 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych). Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 15 lutego 2006 r. (II PZP 13/05, OSNP 2006/21–22/315).

Pracownikom w wieku przedemerytalnym można również wypowiedzieć warunki pracy i płacy ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem pracodawca obniża wynagrodzenia wszystkim pracownikom i wprowadza nowe, niekorzystne warunki wynagradzania, może złożyć wypowiedzenia zmieniające w tym zakresie również pracownikom podlegającym ochronie przedemerytalnej.

Podstawa prawna:

  • art. 38, art. 39, art. 41, art. 42, art. 43 Kodeksu pracy,
  • art. 1, art. 5, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK