| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak uniknąć opłacania podatku ryczałtowego od wynagrodzenia z umowy zlecenia

Jak uniknąć opłacania podatku ryczałtowego od wynagrodzenia z umowy zlecenia

Chcemy podpisać umowę zlecenia z 23-letnim studentem. Planujemy rozliczać się z nim cyklicznie, co miesiąc, przy czym kwoty miesięcznego wynagrodzenia nie przekroczą 200 zł. Czy jeśli w umowach określimy taką wysokość wynagrodzenia, a przychód zleceniobiorcy w 2012 r. nie przekroczy 3091 zł, to odzyska on podatek zapłacony w tym roku z zawartych umów?

Jeśli w każdej z zawartych umów ustalą Państwo wysokość wynagrodzenia na poziomie nieprzekraczającym 200 zł, zleceniobiorca nie odzyska podatku zapłaconego w 2012 r. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie podpisanie zlecenia, w którym nie zostanie wprost określona kwota należności, lecz jedynie sposób jej wyliczenia, np. jako iloczyn stawki godzinowej i godzin pracy. Wówczas tak określony przychód będzie opodatkowany według skali podatkowej, a zleceniobiorca będzie mógł odzyskać zapłacony podatek.

Podatek zryczałtowany w wysokości 18% przychodu należy pobierać m.in. od należności nieprzekraczających 200 zł z tzw. małych umów zlecenia i o dzieło zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ryczałt jest obliczany bezpośrednio od przychodu, bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów i ewentualne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W tym przypadku podatek jest rozliczany ostatecznie i podatnik-zleceniobiorca nie może uwzględnić go w zeznaniu rocznym. Tym samym taka osoba nie może odzyskać podatku również za rok, w którym jej dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (w 2012 r. – 3091 zł).

Jeżeli natomiast w umowie zlecenia należność nie zostanie wprost określona, a strony postanowią jedynie o sposobie jej obliczenia, wówczas od tak ustalonego przychodu, bez względu na jego ostateczną wysokość, płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek według skali. W takim przypadku zleceniobiorca będzie mógł odzyskać zapłacony podatek.

Innym rozwiązaniem może być wskazanie w umowie, jeżeli łącznie kwota należności przekracza 200 zł, wynagrodzenia za cały okres jej wykonywania i wypłacanie go w odstępach miesięcznych.

WAŻNE!

Jeżeli w umowie zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie jest wprost określona kwota należności, lecz wyłącznie sposób jej wyliczenia, od takiego przychodu (bez względu na jego ostateczną wysokość) płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek na zasadach ogólnych.

PRZYKŁAD

Firma podpisała ze studentem umowę zlecenia na wykonanie prac porządkowych na swoim terenie.

Wariant 1. Za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzyma 200 zł i taki zapis znalazł się w umowie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »