| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak uniknąć opłacania podatku ryczałtowego od wynagrodzenia z umowy zlecenia

Jak uniknąć opłacania podatku ryczałtowego od wynagrodzenia z umowy zlecenia

Chcemy podpisać umowę zlecenia z 23-letnim studentem. Planujemy rozliczać się z nim cyklicznie, co miesiąc, przy czym kwoty miesięcznego wynagrodzenia nie przekroczą 200 zł. Czy jeśli w umowach określimy taką wysokość wynagrodzenia, a przychód zleceniobiorcy w 2012 r. nie przekroczy 3091 zł, to odzyska on podatek zapłacony w tym roku z zawartych umów?

Jeżeli kwota należności została wprost określona w umowie, od przychodu należy pobrać 18% ryczałt, tj. 200 zł x 18% = 36 zł (do wpłaty do US).

Wariant 2. Za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzyma 20 zł za godzinę i taki zapis znalazł się w umowie.

Zleceniobiorca porządkował teren przez 10 godzin. Jeżeli kwota należności nie została określona wprost w umowie, ale jest znana dopiero po zakończeniu zlecenia, od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania) należy pobrać zaliczkę na podatek, tj.:

  • 20 zł/godz. x 10 godzin = 200 zł,
  • 200 zł x 20% = 40 zł,
  • 200 zł – 40 zł = 160 zł,
  • 160 zł x 18% = po zaokrągleniu 29 zł (do wpłaty do US).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu przyjęcie konstrukcji wynagrodzenia, z której nie będzie wynikać ostateczna należność albo będzie ona ustalona w łącznej kwocie przekraczającej 200 zł, która będzie wypłacana np. w miesięcznych ratach, pozwoli studentowi odzyskać zapłacony podatek w całości, jeśli jego dochód w br. nie przekroczy 3091 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Interpretacje uzupełniające:

  • Przychodów z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5–9, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 listopada 2010 r., sygn. IPPB4/415–689/10–2/MP)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »