| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy za chorobę w trakcie urlopu należy wypłacić wynagrodzenie za urlop czy świadczenie chorobowe

Czy za chorobę w trakcie urlopu należy wypłacić wynagrodzenie za urlop czy świadczenie chorobowe

Co zrobić w sytuacji, kiedy tuż przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego albo w trakcie urlopu pracownik zachoruje. Czy choroba powstała przed rozpoczęciem albo w trakcie urlopu powoduje, że urlop nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo – wynagrodzenie za urlop, czy świadczenie chorobowe.

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 Kodeksu pracy).

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...). Zatem przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy, poza wymienionymi w art. 165 Kodeksu pracy, są m.in.: urlop okolicznościowy, niemożność świadczenia pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zdrowym do ukończenia 8 lat lub dzieckiem chorym do ukończenia 14 lat albo chorym członkiem rodziny itp.

Natomiast część urlopu niewykorzystaną z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).

Warto zwrócić uwagę na odmienność przytoczonych regulacji prawnych. Przyczyny powodujące przesunięcie nierozpoczętego jeszcze urlopu oraz przyczyny powodujące przerwanie udzielonego i wykorzystywanego już urlopu nie są bowiem takie same. Ustawodawca w art. 165 Kodeksu pracy wymienia przyczyny powodujące przesunięcie terminu urlopu, w przypadku kiedy nie został on jeszcze rozpoczęty, przy czym są to przyczyny przykładowe, na co wskazuje określenie „w szczególności” (katalog przyczyn w takim przypadku jest otwarty). Natomiast przyczyny powodujące przerwanie już trwającego urlopu, wskazane w art. 166 Kodeksu pracy stanowią katalog zamknięty i nie mogą być rozszerzane. Tym samym urlop nie ulega przerwaniu z innych przyczyn niż wymienione we wskazanym przepisie.

Na podstawie art. 166 Kodeksu pracy, urlop ulega przerwaniu nawet wówczas, gdy niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby w tym okresie trwa choćby jeden dzień. W takiej sytuacji urlop ulega przerwaniu na okres choroby, po czym pracownik kontynuuje wykorzystanie udzielonego urlopu, aż do upływu terminu, na jaki został on udzielony, przy czym zgoda pracodawcy nie jest w takim przypadku konieczna. W żadnym przypadku pracownik nie może, bez uzgodnienia z pracodawcą, bezpośrednio po upływie pierwotnie ustalonego terminu urlopu przedłużyć okresu wykorzystania urlopu o część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby, bowiem to pracodawca ostatecznie decyduje o tym, kiedy pracownik będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE

Pracownik nie może bez uzgodnienia z pracodawcą bezpośrednio po upływie pierwotnie ustalonego terminu urlopu przedłużyć okresu wykorzystania urlopu o część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK