| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy za szkolenie zawodowe po godzinach pracy należy wypłacić wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową

Czy za szkolenie zawodowe po godzinach pracy należy wypłacić wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową

Odbywanie przez pracownika szkolenia w godzinach pracy należy uznać, co do zasady, za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik będzie uczestniczył w szkoleniu po wyznaczonych godzinach pracy, takie szkolenie nie zawsze będzie zaliczane do czasu pracy.

Jeden z naszych pracowników odbył szkolenie, na które został przez nas skierowany. Szkolenie trwało o 3 godziny dłużej niż dobowa norma czasu pracy obowiązująca tego pracownika. Pracownik zwrócił się do nas z żądaniem wypłaty wynagrodzenia i dodatków za godziny nadliczbowe. Czy powinniśmy dokonać tej wypłaty?

Państwa pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i dodatków za godziny nadliczbowe. Czasu szkolenia zawodowego odbywanego po godzinach pracy nie wlicza się do czasu pracy. Nie dotyczy to jednak szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Artykuł 100 Kodeksu pracy wymienia niektóre obowiązki pracownika, wśród których znajduje się obowiązek wykonywania poleceń przełożonych, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Obowiązek wykonywania poleceń pracodawcy wynika również z samej istoty stosunku pracy. Pracownik wykonuje bowiem pracę pod kierownictwem pracodawcy (art. 22 Kodeksu pracy). Kierownictwo zakłada natomiast stosunek podporządkowania, w którym pracodawca może wydawać podwładnemu wiążące polecenia. Nie ma zatem wątpliwości, że pracownik na wniosek pracodawcy, musi również wziąć udział w szkoleniu zawodowym. Pojawia się jednak pytanie, czy czas szkolenia zawodowego należy wliczać do czasu pracy pracownika. Czasem pracy jest bowiem czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Co istotne, czasem pracy jest nie tylko faktyczne wykonywanie pracy ale również pozostawanie do dyspozycji pracodawcy z zamiarem świadczenia pracy.

Z pozostawaniem pracownika do dyspozycji pracodawcy mamy do czynienia, gdy podwładny będzie gotowy do wykonywania pracy, ale nie będzie mógł jej świadczyć z przyczyn niezależnych od siebie (np. przestój, pożar, powódź). O możliwości podjęcia pracy nie będziemy natomiast mówić w przypadku pracownika nietrzeźwego, przemęczonego lub chorego. Pogląd taki wyraził również Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 586/99, OSNP 2001/18/556), w którym stwierdził, że (...) stawienie się pracownika w miejscu wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości wyklucza zarówno możliwość świadczenia przez niego pracy, jak też pozostawania w gotowości do jej świadczenia (...).

Odbywanie szkolenia zawodowego w godzinach pracy jest niewątpliwie pozostawaniem w dyspozycji pracodawcy w innym miejscu niż zakład pracy. Pracodawca może zatem odwołać pracownika ze szkolenia odbywającego się w godzinach pracy i przydzielić mu inne zadania do wykonania.

WAŻNE

Pracodawca może odwołać pracownika ze szkolenia odbywającego się w godzinach pracy i przydzielić mu inne obowiązki.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »