| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy za szkolenie zawodowe po godzinach pracy należy wypłacić wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową

Czy za szkolenie zawodowe po godzinach pracy należy wypłacić wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową

Odbywanie przez pracownika szkolenia w godzinach pracy należy uznać, co do zasady, za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik będzie uczestniczył w szkoleniu po wyznaczonych godzinach pracy, takie szkolenie nie zawsze będzie zaliczane do czasu pracy.

Inaczej przedstawia się sytuacja pracownika odbywającego szkolenie zawodowe poza godzinami pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do uczestniczenia w szkoleniu w godzinach wykraczających poza ustaloną dla pracownika normę dobową. W tym czasie pracownik nie pozostaje w gotowości do świadczenia pracy ani do dyspozycji pracodawcy, może zatem opuścić szkolenie bez żadnych konsekwencji.

Z tych względów nie można uznać, że odbywanie szkolenia, które wykracza poza godziny czasu pracy, jest wykonywaniem pracy. Nie można zatem przyjąć, że czas poświęcony na takie szkolenie jest czasem pracy w myśl art. 128 Kodeksu pracy.

Wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych należy się tylko za pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także za pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy). Odbywanie szkolenia zawodowego po godzinach pracy nie spełnia więc wymogu pozostawania do dyspozycji pracodawcy, a tym bardziej wykonywania pracy.

Co do zasady, pracownik nie musi odbywać szkoleń zawodowych poza godzinami pracy. Takich szkoleń nie wlicza się do czasu pracy, a co jest z tym związane, nie należy się za nie wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wyjątkiem jest szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenie powinno odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy (art. 2373 § 3 Kodeksu pracy). Jeżeli szkolenie z zakresu bhp odbywa się po godzinach pracy, czas ten należy zaliczyć do czasu pracy, a pracownikowi przysługuje za ten czas wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 100, art. 128, art. 151 § 1, art. 2373 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK