| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Praca twórcza może być wykonywana w ramach różnych stosunków prawnych, w tym w ramach stosunku pracy, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. W obu przypadkach należy dbać o to, aby do przychodu z tego tytułu zastosować właściwe koszty uzyskania.

Kolejna wątpliwość dotyczy zakresu wynagrodzenia pracownika, które można uznać za honorarium autorskie, a tym samym wynagrodzenia, do którego można zastosować autorskie kup. Inaczej ujmując, kolejna wątpliwość dotyczy kwestii, czy 50% kup mogą być zastosowane do całości wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi wykonującemu pracę twórczą. Wydaje się, że możliwości takiej nie można wykluczyć, jeżeli cały czas pracy pracownika (w 100%), poświęcony jest pracy twórczej, a okoliczność ta zostanie przez pracodawcę odpowiednio udokumentowana. W takiej sytuacji na pracodawcy ciąży obowiązek odpowiedniego udokumentowania zakresu pracy twórczej. Zakres zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń wypłacanych poszczególnym pracownikom zawsze powinien być uzależniony od zakresu wykonywanych przez nich prac o twórczym charakterze, co z kolei powinno wynikać z umowy o pracę oraz szczegółowo określonych obowiązków każdego pracownika. W praktyce pracownik w ramach stosunku pracy oprócz prac twórczych wykonuje najczęściej także inne obowiązki, które nie mają charakteru twórczego. W takiej sytuacji do części wynagrodzenia będącego honorarium autorskim zastosowanie znajdą 50% kup, natomiast do pozostałej części wynagrodzenia należy zastosować pracownicze kup. Takie stanowisko potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lipca 2011 r. (sygn. IPPB2/415–513/11–4/MS), w której organ podatkowy uznał że „(...) jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia praw autorskich, zostaną spełnione – możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do części wynagrodzenia Wnioskodawczyni stanowiącego wynagrodzenie (honorarium) z tytułu przeniesienia praw autorskich. Natomiast do pozostałej części wynagrodzenia uzyskanego z tytułu zwykłych obowiązków pracowniczych zastosowanie znajdą zryczałtowane koszty uzyskania przychodu wynikające z ww. art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)”.

Dla celów dowodowych, rekomendowanym rozwiązaniem jest prowadzenie ewidencji prac twórczych, pozwalającej na wyodrębnienie wynagrodzenia objętego 50% stawką kosztów uzyskania przychodów (pismo Ministerstwa Kultury z 13 sierpnia 2002 r., sygn. DP/WPA.024/318).

RADA

Do celów dowodowych pracodawca powinien prowadzić ewidencję prac twórczych, pozwalającą na wyodrębnienie wynagrodzenia objętego 50% stawką kosztów uzyskania przychodów.

Gdy pracownik otrzymujący honorarium jest nieobecny w pracy

Jeżeli pracownikowi otrzymującemu honorarium autorskie pracodawca wypłaca wynagrodzenie za czas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. zwolnienie chorobowe, urlop wypoczynkowy), wynagrodzenie to nie jest wynagrodzeniem z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich. W efekcie, do całości tego wynagrodzenia należy zastosować pracownicze kup, określone w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PRZYKŁAD

Od 1 sierpnia br. zatrudniamy w ramach umowy o pracę informatyka–programistę. Z zawartej z nim umowy o pracę (na okres 1 roku) wynika, że w ramach obowiązków pracowniczych pracownik napisze program komputerowy do obsługi magazynowej naszej spółki, a ponadto będzie wykonywał inne obowiązki, polegające na informatycznej obsłudze firmy. W umowie o pracę ustaliliśmy, że miesięczne wynagrodzenie będzie wynosiło 8000 zł, z czego część będzie stanowiła honorarium za pracę twórczą (za przeniesienie autorskich praw majątkowych związanych z napisaniem programu). Wysokość honorarium za każdy miesiąc pracy jest ustalana każdorazowo na zakończenie miesiąca, na podstawie ewidencji czasu pracy pracownika, z której wynika, ile czasu pracy poświęcił on w danym miesiącu na pracę twórczą, a ile na pozostałe obowiązki pracownicze. Na podstawie powyższych ustaleń, za sierpień pracownikowi przysługuje honorarium w wysokości 6500 zł i 1500 zł za wykonywanie pozostałych obowiązków pracowniczych. W jaki sposób powinniśmy dokonać rozliczenia składkowo-podatkowego wynagrodzenia i honorarium należnego za sierpień i jaką kwotę powinniśmy wypłacić pracownikowi?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK