| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Praca twórcza może być wykonywana w ramach różnych stosunków prawnych, w tym w ramach stosunku pracy, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. W obu przypadkach należy dbać o to, aby do przychodu z tego tytułu zastosować właściwe koszty uzyskania.

Kolejna wątpliwość dotyczy zakresu wynagrodzenia pracownika, które można uznać za honorarium autorskie, a tym samym wynagrodzenia, do którego można zastosować autorskie kup. Inaczej ujmując, kolejna wątpliwość dotyczy kwestii, czy 50% kup mogą być zastosowane do całości wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi wykonującemu pracę twórczą. Wydaje się, że możliwości takiej nie można wykluczyć, jeżeli cały czas pracy pracownika (w 100%), poświęcony jest pracy twórczej, a okoliczność ta zostanie przez pracodawcę odpowiednio udokumentowana. W takiej sytuacji na pracodawcy ciąży obowiązek odpowiedniego udokumentowania zakresu pracy twórczej. Zakres zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń wypłacanych poszczególnym pracownikom zawsze powinien być uzależniony od zakresu wykonywanych przez nich prac o twórczym charakterze, co z kolei powinno wynikać z umowy o pracę oraz szczegółowo określonych obowiązków każdego pracownika. W praktyce pracownik w ramach stosunku pracy oprócz prac twórczych wykonuje najczęściej także inne obowiązki, które nie mają charakteru twórczego. W takiej sytuacji do części wynagrodzenia będącego honorarium autorskim zastosowanie znajdą 50% kup, natomiast do pozostałej części wynagrodzenia należy zastosować pracownicze kup. Takie stanowisko potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lipca 2011 r. (sygn. IPPB2/415–513/11–4/MS), w której organ podatkowy uznał że „(...) jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia praw autorskich, zostaną spełnione – możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do części wynagrodzenia Wnioskodawczyni stanowiącego wynagrodzenie (honorarium) z tytułu przeniesienia praw autorskich. Natomiast do pozostałej części wynagrodzenia uzyskanego z tytułu zwykłych obowiązków pracowniczych zastosowanie znajdą zryczałtowane koszty uzyskania przychodu wynikające z ww. art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)”.

Dla celów dowodowych, rekomendowanym rozwiązaniem jest prowadzenie ewidencji prac twórczych, pozwalającej na wyodrębnienie wynagrodzenia objętego 50% stawką kosztów uzyskania przychodów (pismo Ministerstwa Kultury z 13 sierpnia 2002 r., sygn. DP/WPA.024/318).

RADA

Do celów dowodowych pracodawca powinien prowadzić ewidencję prac twórczych, pozwalającą na wyodrębnienie wynagrodzenia objętego 50% stawką kosztów uzyskania przychodów.

Gdy pracownik otrzymujący honorarium jest nieobecny w pracy

Jeżeli pracownikowi otrzymującemu honorarium autorskie pracodawca wypłaca wynagrodzenie za czas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. zwolnienie chorobowe, urlop wypoczynkowy), wynagrodzenie to nie jest wynagrodzeniem z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich. W efekcie, do całości tego wynagrodzenia należy zastosować pracownicze kup, określone w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PRZYKŁAD

Od 1 sierpnia br. zatrudniamy w ramach umowy o pracę informatyka–programistę. Z zawartej z nim umowy o pracę (na okres 1 roku) wynika, że w ramach obowiązków pracowniczych pracownik napisze program komputerowy do obsługi magazynowej naszej spółki, a ponadto będzie wykonywał inne obowiązki, polegające na informatycznej obsłudze firmy. W umowie o pracę ustaliliśmy, że miesięczne wynagrodzenie będzie wynosiło 8000 zł, z czego część będzie stanowiła honorarium za pracę twórczą (za przeniesienie autorskich praw majątkowych związanych z napisaniem programu). Wysokość honorarium za każdy miesiąc pracy jest ustalana każdorazowo na zakończenie miesiąca, na podstawie ewidencji czasu pracy pracownika, z której wynika, ile czasu pracy poświęcił on w danym miesiącu na pracę twórczą, a ile na pozostałe obowiązki pracownicze. Na podstawie powyższych ustaleń, za sierpień pracownikowi przysługuje honorarium w wysokości 6500 zł i 1500 zł za wykonywanie pozostałych obowiązków pracowniczych. W jaki sposób powinniśmy dokonać rozliczenia składkowo-podatkowego wynagrodzenia i honorarium należnego za sierpień i jaką kwotę powinniśmy wypłacić pracownikowi?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK