Za czas choroby nauczyciel zachowuje wprawdzie prawo do wynagrodzenia, ale jest ono niższe od tego, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował i wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Różnica między wynagrodzeniem otrzymanym a wynagrodzeniem należnym powinna być odliczona z wynagrodzenia wypłacanego za kolejny miesiąc.
Gdy nauczyciel uczestniczy w strajku
Za czas nieobecności spowodowanej udziałem w strajku nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pensja, którą otrzymał w pełnej wysokości na początku miesiąca, została zatem nadpłacona, gdyż nie uwzględniono takiej nieobecności nauczyciela w pracy. Pracodawca ma zatem prawo odliczyć ją od wynagrodzenia za kolejny miesiąc.
reklama
reklama
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Odliczanie z wynagrodzenia za pracę, na podstawie art. 87 § 7 Kodeksu pracy, kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, nie wymaga zgody pracownika (wyrok SN z 11 października 1994 r., I PRN 81/94, OSNP 1995/5/65).
PRZYKŁAD
Nauczyciel w szkole podstawowej otrzymał wynagrodzenie za wrzesień 31 sierpnia br. We wrześniu brał udział w 3-godzinnym strajku, za co nie przysługuje wynagrodzenie. Z wynagrodzenia za październik br. pracodawca może odliczyć nadpłaconą część pensji bez zgody pracownika. Jeżeli pracodawca chciałby dokonać odliczenia z wynagrodzenia za kolejne miesiące, musi uzyskać pisemną zgodę nauczyciela.
Podstawa prawna:
- art. 39 ust. 3, art. 40 Karty Nauczyciela,
- art. 80, art. 87 § 7, art. 91 § 1 Kodeksu pracy.