| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela, jeżeli po otrzymaniu pensji rozwiąże umowę lub zachoruje

Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela, jeżeli po otrzymaniu pensji rozwiąże umowę lub zachoruje

Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują wynagrodzenie miesięcznie z góry. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić w pierwszym dniu miesiąca, chyba że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku wynagrodzenie jest wypłacane w dniu następnym.

Za czas choroby nauczyciel zachowuje wprawdzie prawo do wynagrodzenia, ale jest ono niższe od tego, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował i wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Różnica między wynagrodzeniem otrzymanym a wynagrodzeniem należnym powinna być odliczona z wynagrodzenia wypłacanego za kolejny miesiąc.

Gdy nauczyciel uczestniczy w strajku

Za czas nieobecności spowodowanej udziałem w strajku nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pensja, którą otrzymał w pełnej wysokości na początku miesiąca, została zatem nadpłacona, gdyż nie uwzględniono takiej nieobecności nauczyciela w pracy. Pracodawca ma zatem prawo odliczyć ją od wynagrodzenia za kolejny miesiąc.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Odliczanie z wynagrodzenia za pracę, na podstawie art. 87 § 7 Kodeksu pracy, kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, nie wymaga zgody pracownika (wyrok SN z 11 października 1994 r., I PRN 81/94, OSNP 1995/5/65).

PRZYKŁAD

Nauczyciel w szkole podstawowej otrzymał wynagrodzenie za wrzesień 31 sierpnia br. We wrześniu brał udział w 3-godzinnym strajku, za co nie przysługuje wynagrodzenie. Z wynagrodzenia za październik br. pracodawca może odliczyć nadpłaconą część pensji bez zgody pracownika. Jeżeli pracodawca chciałby dokonać odliczenia z wynagrodzenia za kolejne miesiące, musi uzyskać pisemną zgodę nauczyciela.

Podstawa prawna:

  • art. 39 ust. 3, art. 40 Karty Nauczyciela,
  • art. 80, art. 87 § 7, art. 91 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK