| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak podwyższyć nauczycielom wynagrodzenie od 1 września 2012 r.

Jak podwyższyć nauczycielom wynagrodzenie od 1 września 2012 r.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela jest uzależniona od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych. Corocznie jest ustalana wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć. Nowe stawki wynagrodzenia dla nauczycieli obowiązują od 1 września 2012 r.

Wyrównanie powinno zostać wypłacone najpóźniej w terminie pierwszej wypłaty podwyższonego wynagrodzenia. Obejmie ono nie tylko kwotę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, które zostało zwiększone przez podwyższenie kwoty bazowej dla nauczycieli. Przy obliczaniu wyrównania przysługującego nauczycielowi należy również uwzględnić wszelkie dodatkowe składniki wynagrodzenia i inne świadczenia pracownicze, których wysokość jest bezpośrednio uzależniona od wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego, które nauczyciel otrzymał w okresie objętym wyrównaniem.

Kwota wyrównania powinna zostać ustalona jako różnica między wynagrodzeniem, do jakiego nauczyciel nabył prawo po podwyżkach, a wynagrodzeniem otrzymanym na podstawie dotychczasowych stawek.

WAŻNE!

Wyrównanie wynagrodzenia nauczyciela wynikające ze zmiany stawek od 1 września br. powinno zostać wypłacone najpóźniej w terminie pierwszej wypłaty podwyższonego wynagrodzenia.

Na wynagrodzenie nauczycieli składają się następujące elementy:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny oraz za warunki pracy,
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych.

Wraz ze wzrostem stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wzrasta wysokość przysługujących mu dodatków. Zasada ta dotyczy dodatków, których wysokość jest określona procentowo w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela (np. dodatek za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy). Wzrosły również wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, które są wypłacane według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Nauczyciele otrzymają również wyższe nagrody, wynagrodzenia urlopowe i ekwiwalenty za urlop. Wzrost dotyczy także świadczeń chorobowych. Podwyżka stawek spowoduje ponadto wzrost odpraw emerytalnych, rentowych i z tytułu uzyskania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 33, art. 35 ust. 3, art. 47, art. 87 Karty Nauczyciela,
  • § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181 ze zm.),
  • art. 33 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 291, poz. 1707),
  • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK