| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Nasza firma po raz pierwszy w tym roku jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczeń społecznych. We wrześniu 2012 r. po raz pierwszy będziemy wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcy. Czy od tego zasiłku powinniśmy naliczyć podatek? Czy występują różnice w naliczaniu podatku od zasiłku w przypadku pracownika i zleceniobiorcy? W jaki sposób wykazać naliczony podatek w rocznej informacji podatkowej?

Aby obliczyć zaliczkę, należy, zgodnie z art. 32 updof:

  • zsumować uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • pomniejszyć tę sumę o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz o koszty uzyskania przychodu (w wysokości właściwej dla pracownika),
  • tak ustaloną podstawę opodatkowania (zaokrągloną do pełnych złotych), pomnożyć przez stopę procentową podatku wynikającą ze skali podatkowej (w 2012 r. – 18% lub 32%),
  • pomniejszyć zaliczkę o kwotę zmniejszającą podatek – jeśli pracownik złożył oświadczenie na druku PIT-2 upoważniające pracodawcę do stosowania tej ulgi,
  • pomniejszyć zaliczkę o 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • zaokrąglić zaliczkę do pełnych złotych.

Jeżeli w danym miesiącu pracownikowi został wypłacony tylko zasiłek chorobowy (pracownik nie uzyskał żadnego przychodu ze stosunku pracy), to takiego przychodu nie należy pomniejszać o koszty uzyskania przychodu. Pracownik nie będzie mógł również uwzględnić niezastosowanych kosztów w rozliczeniu rocznym. Powyższe wynika z tego, że zasiłek chorobowy jest przychodem z innych źródeł, natomiast pracownicze koszty uzyskania przychodu stosuje się wyłącznie do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych.

WAŻNE!

Nie wolno stosować kosztów uzyskania przychodów, jeśli pracownik za dany miesiąc otrzymał wyłącznie zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Pracownicze koszty uzyskania przychodu będą jednak przysługiwać, jeżeli w danym miesiącu oprócz zasiłku chorobowego pracownik uzyska jednocześnie przychód ze stosunku pracy, np. wynagrodzenie chorobowe. Wówczas koszty uzyskania przychodów należy stosować wyłącznie do przychodu ze stosunku pracy, tj. wynagrodzenia za czas choroby i w wysokości nieprzekraczającej przychodu ze stosunku pracy uzyskanego przez pracownika w danym miesiącu.

Podstawa prawna:

  • art. 13 pkt 8, art. 20 ust. 1, art. 31, art. 32 ust. 2, art. 41, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »