| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Nasza firma po raz pierwszy w tym roku jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczeń społecznych. We wrześniu 2012 r. po raz pierwszy będziemy wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcy. Czy od tego zasiłku powinniśmy naliczyć podatek? Czy występują różnice w naliczaniu podatku od zasiłku w przypadku pracownika i zleceniobiorcy? W jaki sposób wykazać naliczony podatek w rocznej informacji podatkowej?

LISTA PŁAC – wynagrodzenie + zasiłek chorobowy zleceniobiorcy

1

Wynagrodzenie brutto

2542,00

2

Zasiłek chorobowy

520,00

3

Podstawa wymiaru składki na ub. emerytalno-rentowe

2542,00

4

Podstawa wymiaru składki na ub. chorobowe i wypadkowe

2542,00

5

Składka na ub. emerytalne (zleceniobiorca) – 9,76%

248,10

6

Składka na ub. rentowe (zleceniobiorca) – 1,5%

38,13

7

Składka na ub. chorobowe (zleceniobiorca) – 2,45%

62,28

8

Razem ZUS (zleceniobiorca) – 13,71%

348,51

9

Przychód łącznie (poz. 1 + poz. 2)

3062,00

10

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej (poz. 1 – poz. 8)

2193,49

11

Składka na ub. zdrowotne do odliczenia od podatku – 7,75%

170,00

12

Składka na ub. zdrowotne do przekazania do ZUS – 9%

197,42

13

Przychód do opodatkowania (poz. 1)

2542,00

14

Koszty uzyskania przychodu (poz. 13 – poz. 8) x 20%

438,70

15

Podstawa opodatkowania (poz. 13 – poz. 8 – poz. 14)

1755,00

16

Podatek dochodowy (poz. 15 x 18%)

315,90

17

Zaliczka na podatek dochodowy (poz. 16 – poz. 11)

146,00

18

Do wypłaty (poz. 1 + poz. 2 – poz. 8 – poz. 12 – poz. 17)

2370,07

Zleceniobiorca otrzyma za wrzesień 2012 r. wypłatę w kwocie 2370,07 zł. Od zasiłku chorobowego zleceniobiorcy płatnik nie pobrał zaliczki na podatek dochodowy. Wypłacone świadczenie należy wykazać w informacji PIT-8C, którą płatnik ma obowiązek przekazać zleceniobiorcy do 28 lutego 2013 r.

Inaczej jest w przypadku pracowników. Zasiłek chorobowy wypłacony pracownikowi jest przychodem z innych źródeł, a nie przychodem ze stosunku pracy (art. 20 ust. 1 updof). Pracodawca, który wypłaca pracownikowi zasiłek z ubezpieczeń społecznych, ma jednak obowiązek pobrać od tego zasiłku zaliczkę na podatek (art. 31 updof).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »