| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

W naszej firmie (drukarnia) wymieniliśmy urządzenia. W związku z tym zorganizowaliśmy naszym pracownikom obowiązkowe szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem z zakresu bhp w ostatnią sobotę lipca br. Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników obsługujących maszyny odbyło się w godz. 7.00–10.00, 10.00–13.00 i 13.00–16.00. Natomiast grupa pracowników zajmujących się konserwacją maszyn miała szkolenie w godz. 8.00–17.00. Wszyscy pracownicy biorący udział w szkoleniach są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do 16.00. Z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Czas przeznaczony na szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem bhp, które odbyło się w sobotę, należy zaliczyć do czasu pracy tych pracowników. Udział pracowników obsługujących maszyny w szkoleniu z obsługi nowych maszyn połączonym ze szkoleniem bhp w sobotę spowodował przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. W takim przypadku pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę szkolenia w sobotę. Natomiast w przypadku pracowników zajmujących się konserwacją maszyn doszło do przekroczenia zarówno normy średniotygodniowej (godziny szkolenia od 8.00 do 16.00), jak i normy dobowej (godziny szkolenia od 16.00 do 17.00). W takim przypadku za pracę przekraczającą normę średniotygodniową pracownikom należy wypłacić dodatek w wysokości 100%, natomiast za pracę przekraczającą normę dobową dodatek w wysokości 50%, ponieważ szkolenie nie przypadało w porze nocnej.

Pracą w godzinach nadliczbowych co do zasady jest praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, tj. praca ponad 8 godzin na dobę i przeciętnie ponad 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Na podstawie obowiązujących pracownika norm czasu pracy ustala się dla niego wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin na dobę) w niektóre dni pracuje powyżej 8 godzin, to z tego tytułu dochodzi do przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Praca w sobotę i w niedzielę lub święto w ramach 8 godzin, w przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do piątku, skutkuje natomiast przekroczeniem średniotygodniowej normy czasu pracy. Za pracę w te dni (w tym przypadku za udział w szkoleniu w sobotę) pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia, a ponadto do rekompensaty w postaci wolnego dnia, który powinien mu zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za dzień wolny od pracy udzielony w zamian za pracę w sobotę (albo w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy) w przyjętym okresie rozliczeniowym pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

W przypadku konieczności wykonywania pracy (udział w szkoleniu) w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy podstawową formą kompensaty jest udzielenie innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym (art. 1513 k.p.). Należy pamiętać, że za pracę wykonaną w dniu wolnym od pracy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny także wówczas, kiedy liczba godzin przepracowanych w takim dniu jest niższa od dniówki danego pracownika. Warto dodać, że przepisy prawa pracy nie dopuszczają udzielania dnia wolnego za pracę w sobotę w kolejnym okresie rozliczeniowym. Takie rozwiązanie uniemożliwiałoby bowiem odpowiednie zbilansowanie czasu pracy i naruszałoby zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W związku z powyższym, ponieważ sobota jest u Państwa dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, w pierwszej kolejności mieli Państwo obowiązek zapewnienia wszystkim pracownikom biorącym udział w sobotnim szkoleniu innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w sobotę, w terminie uzgodnionym z pracownikami do końca okresu rozliczeniowego. Niezależnie od liczby godzin spędzonych na szkoleniu w sobotę, pracownikom należało zapewnić cały dzień wolny, bez zmniejszania z tego powodu ich wynagrodzenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »