| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

W naszej firmie (drukarnia) wymieniliśmy urządzenia. W związku z tym zorganizowaliśmy naszym pracownikom obowiązkowe szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem z zakresu bhp w ostatnią sobotę lipca br. Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników obsługujących maszyny odbyło się w godz. 7.00–10.00, 10.00–13.00 i 13.00–16.00. Natomiast grupa pracowników zajmujących się konserwacją maszyn miała szkolenie w godz. 8.00–17.00. Wszyscy pracownicy biorący udział w szkoleniach są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do 16.00. Z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Zdarza się jednak – tak jak w przedstawionym przypadku – że udzielenie dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym nie jest możliwe. Jeżeli pracodawca nie udzieli dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (co może mieć miejsce zupełnie wyjątkowo, np. tak jak w przedstawionej sytuacji pracująca sobota wystąpi pod koniec okresu rozliczeniowego), to oprócz normalnego wynagrodzenia pracownikowi należy wypłacić dodatek. Wysokość dodatku zależy od tego, czy praca w sobotę była świadczona w ramach 8 godzin, czy też przekroczyła 8 godzin. Zorganizowane szkolenie dla pracowników obsługujących maszyny nie przekroczyło 8 godzin, zatem przysługuje im wyłącznie dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę szkolenia w sobotę – są to bowiem godziny przekraczające wyłącznie średniotygodniową normę czasu pracy (art. 1511 § 2 k.p.).

Natomiast w przypadku pracowników zajmujących się konserwacją maszyn doszło do przekroczenia zarówno normy średniotygodniowej (czas szkolenia od 8.00 do 16.00), jak i normy dobowej (czas szkolenia od 16.00 do 17.00). W takim przypadku za pracę przekraczającą normę średniotygodniową pracownikom konserwującym maszyny należy wypłacić dodatek w wysokości 100%, natomiast za pracę przekraczającą normę dobową dodatek w wysokości 50%, ponieważ godziny szkolenia przypadały na porę dzienną (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Godziny przepracowane w sobotę przekraczające 8 godzin pracodawca może również zrekompensować udzieleniem czasu wolnego na zasadach określonych w art. 1512 k.p.:

  • na pisemny wniosek pracownika w tym samym wymiarze (niekoniecznie w tym samym okresie rozliczeniowym) lub
  • z inicjatywy pracodawcy w wymiarze o połowę wyższym (do końca okresu rozliczeniowego).

Wskazana rekompensata może mieć miejsce także wówczas, kiedy za pracę w sobotę zostanie udzielony dzień wolny, a praca w sobotę trwała dłużej niż 8 godzin. Dzień wolny rekompensuje bowiem wyłącznie pracę w sobotę w ramach 8 godzin. Natomiast godziny przekraczające 8 godzin powinny zostać zrekompensowane wypłatą dodatku lub udzieleniem czasu wolnego.

W literaturze oraz w praktyce kadrowej można spotkać różne metody ustalania, czy doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.

Metoda rekomendowana przez większość praktyków (zgodna ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy) wskazuje, że należy w tym celu dokonać następujących obliczeń:

  • od liczby godzin faktycznie przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym odjąć liczbę godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia norm dobowych, a następnie
  • od uzyskanego wyniku odjąć liczbę godzin wynikających z obowiązującego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Uzyskany wynik stanowi liczbę godzin, o którą przekroczono normę średniotygodniową.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »