| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik otrzymał również inne składniki wynagrodzenia

Czy należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik otrzymał również inne składniki wynagrodzenia

Zatrudniony w naszej firmie pracownik, wynagradzany stałą stawką miesięczną w kwocie 3600 zł, stał się niezdolny do pracy w lipcu br., w związku z czym nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego. W lutym br., za który wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego, pracownik przepracował 11 dni, przez 7 dni przebywał na urlopie wypoczynkowym, natomiast przez 3 dni był niezdolny do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem i za ten okres otrzymał zasiłek opiekuńczy. Za luty pracownik otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3240 zł, uzupełniające wynagrodzenie urlopowe 105,84 zł oraz zasiłek opiekuńczy za 3 dni. W jaki sposób powinniśmy uzupełnić wynagrodzenie za luty? Czy postąpimy prawidłowo, jeśli przyjmiemy kwotę z umowy o pracę, tj. 3600 zł i dodamy do niej uzupełniające wynagrodzenie urlopowe 105,84 zł, a następnie pomniejszymy uzyskaną sumę o 13,71% (3705,84 zł – 13,71%)?

Jako uzupełnione wynagrodzenie należy przyjąć wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę, tj. 3600 zł. Zatem zaproponowane przez Państwa rozwiązanie nie jest prawidłowe. Państwa pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, nie otrzymuje on żadnego zmiennego składnika wynagrodzenia, który podlegałby uzupełnieniu. Jedynie w miesiącu wymagającym uzupełnienia otrzymał za część miesiąca wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Zatem przy uzupełnianiu wynagrodzenia nie powinni Państwo uwzględniać ani kwoty faktycznie otrzymanego wynagrodzenia za dni pracy, ani kwoty wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i innych świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy lub odpowiednio przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych tego ubezpieczenia (art. 36 ustawy zasiłkowej). Wynagrodzenie, o którym mowa, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej), tj. standardowo 13,71%. Wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku za poszczególne miesiące wymaga uzupełniania, gdy:

  • pracownik zachoruje już w pierwszym miesiącu zatrudnienia, nabywając prawo do świadczenia chorobowego,
  • pracownik zachoruje w terminie późniejszym niż pierwszy miesiąc zatrudnienia, ale w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, wystąpiła usprawiedliwiona nieobecność w pracy (przez pojęcie „usprawiedliwiona nieobecność w pracy” należy rozumieć nieobecność spowodowaną np. chorobą, urlopem bezpłatnym czy udziałem w legalnej akcji strajkowej).

Na podstawie ustawy zasiłkowej nie należy traktować jako usprawiedliwionej nieobecności w pracy okresów nieobecności spowodowanych urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy innych podobnych okresów nieobecności w pracy. W celu ustalania podstawy wymiaru zasiłku na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się bowiem dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (np. dni urlopu okolicznościowego, dni zwolnienia od pracy związanego z opieką nad dzieckiem do 14 lat). Wynagrodzenie za dni urlopu i za inne ww. dni niewykonywania pracy traktuje się natomiast na równi z wynagrodzeniem za pracę.

WAŻNE!

Do celów zasiłkowych dni, w których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym lub innym urlopie, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, są traktowane na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę.

W celu ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi w lipcu, wynagrodzenie za luty należy uzupełnić, gdyż w tym miesiącu pracownik przepracował 18 dni (11 dni pracy + 7 dni urlopu), natomiast powinien przepracować 21 dni. Przepracował więc co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy. Zatem za luty pracownik ten otrzymał wynagrodzenie obliczone w następujący sposób:

  • wynagrodzenie zasadnicze: 3240 zł brutto (3600 zł : 30 dni = 120 zł, 120 zł x 3 dni niezdolności do pracy = 360 zł, 3600 zł – 360 zł = 3240 zł). Wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną zostało pomniejszone za okres niezdolności do pracy spowodowanej koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem (kwota 3240 zł stanowiła zatem zapłatę za czas przepracowany i za czas urlopowy),
  • uzupełniające wynagrodzenie urlopowe wyliczone ze zmiennych składników wynagrodzenia uwzględnianych w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego, przysługujących za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (z wynagrodzenia normalnego i dodatków za godziny nadliczbowe oraz z dodatku za pracę w porze nocnej, jakie pracownik otrzymał w styczniu 2012 r. oraz w grudniu i listopadzie 2011 r.), w kwocie 105,84 zł brutto,
  • zasiłek opiekuńczy za 3 dni niezdolności do pracy w kwocie 260,85 zł (wyliczony na podstawie wynagrodzenia wypłaconego za 12 miesięcy poprzedzających luty).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »