| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć nagrodę jubileuszową wypłaconą z opóźnieniem

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową wypłaconą z opóźnieniem

Jesteśmy pracodawcą sektora prywatnego. Według obowiązującego w naszej firmie regulaminu płacowego pracownicy dostają nagrody jubileuszowe co 5 lat – pierwszą po przepracowaniu 5 lat w wysokości 100% wynagrodzenia, a następne zwiększane o 50% wynagrodzenia – po upływie kolejnych 5-letnich okresów. Jednemu z pracowników źle policzyliśmy w zeszłym roku staż uprawniający do wypłaty nagrody: pierwsze 5 lat pracy osiągnął on 12 lipca 2011 r. W lipcu 2012 r. pracownik zażądał wypłaty nagrody jubileuszowej wraz z odsetkami za opóźnienie. Czy mamy obowiązek zapłaty odsetek? Jak obliczyć wysokość takiej nagrody, jeżeli pracownik:w dniu nabycia prawa do niej (12 lipca 2011 r.) otrzymywał wynagrodzenie określone stawką godzinową 17,60 zł brutto oraz dodatek funkcyjny 380 zł brutto miesięcznie,od stycznia 2012 r. dostaje wynagrodzenie w wysokości 5000 zł brutto miesięcznie?Jak obliczyć odsetki? Czy są one opodatkowane i oskładkowane?

Aby prawidłowo obliczyć nagrodę jubileuszową, powinni Państwo w pierwszej kolejności ustalić jej wysokość według wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu uzyskania do niej prawa (tj. 12 lipca 2011 r.), a następnie należy obliczyć nagrodę według wynagrodzenia przysługującego w dniu jej wypłaty:

1) nagroda jubileuszowa – obliczona według stawki obowiązującej 12 lipca 2011 r.

  • podstawa wymiaru – suma składnika określonego w stałej stawce miesięcznej (dodatek funkcyjny) należnego w miesiącu uzyskania prawa do świadczenia i wynagrodzenia godzinowego w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w czerwcu, maju i kwietniu 2011 r. – zakładamy, że średnie wynagrodzenie z tego okresu wyniosło 2851,20 zł:

380 zł + 2851,20 zł = 3231,20 zł

  • kwota nagrody:

3231,20 zł x 100% = 3231,20 zł,

2) nagroda jubileuszowa – obliczona według stawki obowiązującej w lipcu 2012 r.

  • podstawa wymiaru – wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej należnej pracownikowi w lipcu 2012 r., tj. 5000 zł
  • kwota nagrody:

5000 zł x 100% = 5000 zł.

Kolejnym krokiem jest porównanie obu obliczonych kwot. W tej sytuacji powinni Państwo wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową w wysokości 5000 zł (tj. w kwocie wyższej).

Ponadto gdy zatrudniony tego zażąda, pracodawca musi wypłacić odsetki za opóźnienie w wypłacie nagrody jubileuszowej. Zakładamy, że wypłata zaległej nagrody jubileuszowej nastąpi 20 lipca br. – w tej sytuacji będą Państwo musieli wypłacić pracownikowi odsetki za okres od 13 lipca 2011 r. do 20 lipca br. (374 dni opóźnienia).

WAŻNE!

Pracodawca nie musi wypłacać odsetek razem z nagrodą, jeżeli pracownik o to nie wystąpił.

Odsetki należy obliczyć w następujący sposób:

(5000 zł x 13% x 374 dni) : 365 = 666,03 zł.

Nagroda jubileuszowa, wypłacana zgodnie z przepisami nie częściej niż co 5 lat, nie podlega oskładkowaniu, podlega jednak opodatkowaniu. Natomiast od odsetek nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ani zaliczki na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:

  • art. 38 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1183
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – Dz.U. Nr 50, poz. 398
  • § 14–17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353
  • art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 596
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych – Dz.U. Nr 220, poz. 1434
  • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK