| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nocleg w przyczepie kempingowej - czy należy się ryczałt

Nocleg w przyczepie kempingowej - czy należy się ryczałt

Jesteśmy niewielką firmą budowlaną. Często delegujemy pracowników do pracy w innym miejscu na terenie kraju. Do tej pory z tytułu podróży służbowej wypłacaliśmy zatrudnionym m.in. ryczałt za nocleg. Zakupiliśmy jednak przyczepę kempingową, aby zapewnić pracownikom bezpłatny nocleg. Czy w tej sytuacji możemy nie wypłacać im ryczałtu za nocleg?

Mogą Państwo nie wypłacać ryczałtu za nocleg delegowanym pracownikom, jeżeli przyczepa kempingowa będzie wyposażona w zaplecze higieniczno-sanitarne, a ponadto zostanie w niej zapewniona odpowiednia temperatura, która będzie gwarantować pracownikom właściwy wypoczynek w nocy.

Pracodawcy z sektora prywatnego, wysyłając pracowników w delegację na terenie kraju, uregulowania dotyczące przysługujących z tego tytułu należności mogą zawrzeć w:

  • układzie zbiorowym,
  • regulaminie wynagradzania albo
  • umowie o pracę, jeżeli nie są objęci układem lub nie mają obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania.

Firmy mają również możliwość wypłacania należności z tytułu podróży służbowych na zasadach stosowanych do pracowników sfery budżetowej według rozporządzenia MPiPS z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (dalej rozporządzenie o delegacjach krajowych). Z przepisów tego rozporządzenia korzystają pracodawcy, którzy w przepisach wewnątrzzakładowych nie uregulowali zasad przyznawania należności za podróże służbowe (art. 775 § 5 Kodeksu pracy).

Powyższe rozporządzenie przewiduje, że pracownikowi delegowanemu w obrębie kraju poza stałe miejsce pracy, poza dietą, przysługuje od pracodawcy zwrot kosztów, m.in. z tytułu:

  • przejazdów z miejscowości stałego miejsca pracy bądź z miejscowości zamieszkania pracownika do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem,
  • noclegów (w wysokości kosztów stwierdzonych rachunkiem albo w formie ryczałtu).

Pracownik wysłany w krajową podróż służbową ma prawo do ryczałtu za nocleg w sytuacji, gdy:

  • nie miał zapewnionego bezpłatnego noclegu,
  • nie przedstawi w zakładzie rachunku za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,
  • nocleg trwa co najmniej 6 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

Zwrot kosztów noclegu (także w formie ryczałtu) przy delegacjach na terenie kraju nie przysługuje za czas przejazdu do i z miejsca delegowania oraz wtedy, gdy pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu (§ 7 ust. 4 rozporządzenia o delegacjach krajowych).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK