| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nocleg w przyczepie kempingowej - czy należy się ryczałt

Nocleg w przyczepie kempingowej - czy należy się ryczałt

Jesteśmy niewielką firmą budowlaną. Często delegujemy pracowników do pracy w innym miejscu na terenie kraju. Do tej pory z tytułu podróży służbowej wypłacaliśmy zatrudnionym m.in. ryczałt za nocleg. Zakupiliśmy jednak przyczepę kempingową, aby zapewnić pracownikom bezpłatny nocleg. Czy w tej sytuacji możemy nie wypłacać im ryczałtu za nocleg?

Przepisy nie precyzują, co należy rozumieć przez pojęcie „zapewnienie pracownikowi bezpłatnego noclegu w czasie podróży służbowej”. Wśród ekspertów prawa pracy panuje pogląd, zgodnie z którym nie wystarczy udostępnić pracownikowi miejsca do spania, aby nie trzeba było wypłacać mu należności za nocleg. Przykładowo, umożliwienie snu w kabinie pojazdu samochodowego wyposażonej wyłącznie w leżankę nie pozbawia delegowanego pracownika prawa do ryczałtu za nocleg (wyroki Sądu Najwyższego: z 19 lutego 2007 r., I PK 232/06, Pr. Pracy 2007/6/29, z 19 marca 2008 r. I PK 230/07, OSNP 2009/13–14/176 z 1 kwietnia 2011 r. II PK 234/10, OSNP 2012/9–10/119).

Aby uznać, że pracodawca zapewnił pracownikowi bezpłatny nocleg, a tym samym zwolnił się z konieczności wypłacania ryczałtu za nocleg, miejsce, w którym ma spać pracownik:

  • musi być wyposażone w podstawowe urządzenia higieniczno-sanitarne (np. toaletę i umywalkę) oraz
  • musi mieć odpowiednią temperaturę gwarantującą pracownikowi odpowiedni wypoczynek w nocy, zapewniający regenerację sił fizycznych i psychicznych po dniu pracy.

WAŻNE!

Ryczałt za nocleg nie przysługuje pracownikowi, któremu pracodawca zagwarantował możliwość snu przez co najmniej 6 godzin między godz. 21.00 a 7.00 w miejscu, którego wyposażenie pozwala pracownikowi na regenerację sił po pracy.

Jeśli przyczepa kempingowa, w której będą spali delegowani pracownicy, poza łóżkiem, posiada m.in. toaletę z umywalką oraz odpowiednie ogrzewanie, wówczas nie będą Państwo zobowiązani do wypłaty ryczałtu za nocleg.

Podstawa prawna:

  • § 3, § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.),
  • art. 775, art. 233 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »