| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas poprawiania wadliwie wykonanej pracy

Wynagrodzenie za czas poprawiania wadliwie wykonanej pracy

Pracodawca może żądać od pracownika usunięcia wad produktu lub usługi. Jeżeli wadliwość została usunięta, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi. Jednak za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Poprawianie wadliwie wykonanej pracy

Pracodawca może żądać od pracownika usunięcia wad produktu lub usługi. Stosownie do art. 82 § 2 k.p., jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi. Jednak za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Wynagrodzenie to nie przysługuje wtedy, gdy usuwanie wady miało miejsce zarówno  w harmonogramowym czasie pracy, jak  i poza normalnymi godzinami pracy. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 20 listopada 1997 r., usuwanie następstw wadliwie wykonanej pracy, usterek nie należy do czasu pracy pracownika. Praca tego rodzaju nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Przykłady

Pracownik jest zatrudniony przy składaniu zabawek. Za jedną prawidłowo złożoną zabawkę przysługuje mu wynagrodzenie w kwocie 1,50 zł. Dziennie pracownik składa 100 zabawek.

W maju 2012 r. pracownik z własnej winy wadliwie wykonał 35 zabawek, których wartość, po oszacowaniu przez pracodawcę, obniżyła się o 50%. Pracownik mógł usunąć zaistniałe wady zabawek i zrobił to, pozostając po godzinach pracy w ciągu kolejnych 3 dni, łącznie przez 5 godzin. Wadliwość zabawek została usunięta i pracodawca mógł je sprzedać po normalnej cenie. Pracownikowi przysługuje więc wynagrodzenie za 100 zabawek. Pracownik nie nabył jednak prawa do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku za 5 godzin pracy w godzinach nadliczbowych.

W przypadku gdy usunięcie wad nie byłoby możliwe, pracownik otrzymałby za 35 zabawek wynagrodzenie pomniejszone o 50%, tj. 26,25 zł (35 x 1,50 zł/szt. x 50% = 26,25 zł).

***

Pracownik zatrudniony w banku zajmuje się sprzedażą kart kredytowych. Za każdą zawartą umowę kredytową przysługuje mu 75 zł. W maju sporządził 20 umów, z czego w wyniku braku zachowania należytej staranności 8 umów zawierało znaczące błędy powodujące ich nieważność. Po ich ujawnieniu pracodawca nakazał pracownikowi przeprowadzenie rozmów z klientami i poprawienie umów, w przeciwnym razie pracownik utraci wynagrodzenie za wadliwe umowy. Pracownik spotykał się z klientami poza normalnymi godzinami pracy, łącznie przez 10 godzin. Pięć umów pracownik podpisał na nowo, a w 3 przypadkach klienci zrezygnowali z ich podpisania.

Na wynagrodzenie pracownika składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3000 zł oraz
  • 75 zł za każdą prawidłowo sporządzoną umowę o korzystanie z karty kredytowej.

Za maj pracownik powinien więc otrzymać:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3000 zł,
  • 1275 zł z tytułu zawarcia 17 umów (17 x 75 zł).

Pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu 3 niezawartych umów ani wynagrodzenie za 10 godzin pracy w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:

  • art. 78 § 1, art. 80, 82, art. 100 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 357 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo:

  • wyrok SA w Warszawie z 20 listopada 1997 r.  (III APa 63/97, PiZS 1999/4/44).

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK