| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Jedna z naszych pracownic otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynęło 31 maja 2012 r. Trzy tygodnie po rozwiązaniu umowy pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie i zaświadczenie potwierdzające, że jest w drugim miesiącu ciąży. Oba dokumenty zostały wystawione z bieżącą datą. Przywróciliśmy pracownicę do pracy, ale czy za okres tych 3 tygodni mamy obowiązek wypłacić jej wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

W przedstawionej sytuacji nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania pracownicy bez pracy. Taki obowiązek istnieje dopiero od chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia o stanie o ciąży za okres od tego dnia do dnia powrotu pracownicy do pracy.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające natychmiastowe jej zwolnienia z pracy z jej winy i reprezentująca ją organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Nie dotyczy to pracownicy w okresie próbnym, nieprzekraczającym jednego miesiąca (art. 177 § 1–2 k.p.). Zakaz ten ma bezwzględny charakter pod warunkiem, że w chwili wręczania wypowiedzenia lub w dniu ustania zatrudnienia pracownica była w ciąży.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę dotyczy pracownicy, która w chwili wręczania wypowiedzenia lub w dniu ustania zatrudnienia jest w ciąży.

Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy pracownicy, która ma już świadomość ciąży. Dotyczy to również sytuacji, gdy w chwili składania wypowiedzenia przez pracodawcę pracownica:

  • była w ciąży, ale jeszcze o niej nie wiedziała (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11),
  • nie była w ciąży, ale zaszła w nią w trakcie wypowiedzenia (wyrok SN z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNAP 1995/22/276).

Nie ma przy tym znaczenia, kiedy pracownica dowiedziała się o ciąży ani kiedy powiadomiła o tym pracodawcę. Sąd Najwyższy w wyroku z 15 stycznia 1998 r. (I PRN 74/87) stwierdził, że (...) dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę (...).

Jeśli więc pracownica znalazła się w którejś z wymienionych wyżej okoliczności (tzn. była w ciąży w momencie wypowiedzenia umowy bądź rozwiązania stosunku pracy, choćby nie zdawała sobie z tego sprawy), ma prawo domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Bez znaczenia pozostaje fakt, że zaświadczenie o ciąży dostarczyła 3 tygodnie po ustaniu zatrudnienia. Jeśli tylko zaświadczenie potwierdza istnienie ciąży w chwili wręczania wypowiedzenia bądź w dniu rozwiązania stosunku pracy, pracodawca powinien uznać wypowiedzenie za nieważne i wypłacić pracownicy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. W przeciwnym wypadku po stronie pracodawcy koszty ewentualnego sporu mogą tylko wzrosnąć. Pracownica ma bowiem prawo odwołać się od takiego wypowiedzenia w ciągu 7 dni od dnia, kiedy dowiedziała się o ciąży, a nie od daty doręczenia jej pisma wypowiadającego (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11). Niewątpliwie pracownica wygra sprawę przed sądem pracy, który musi orzec na jej rzecz wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.).

Pracownica, która zaszła w ciążę już po rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracodawcę i stan ciąży potwierdziła zaświadczeniem lekarskim, nie uzyska wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, ponieważ pracodawca zwolnił ją z pracy prawidłowo.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »