| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Jedna z naszych pracownic otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynęło 31 maja 2012 r. Trzy tygodnie po rozwiązaniu umowy pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie i zaświadczenie potwierdzające, że jest w drugim miesiącu ciąży. Oba dokumenty zostały wystawione z bieżącą datą. Przywróciliśmy pracownicę do pracy, ale czy za okres tych 3 tygodni mamy obowiązek wypłacić jej wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

W przedstawionej sytuacji nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania pracownicy bez pracy. Taki obowiązek istnieje dopiero od chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia o stanie o ciąży za okres od tego dnia do dnia powrotu pracownicy do pracy.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające natychmiastowe jej zwolnienia z pracy z jej winy i reprezentująca ją organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Nie dotyczy to pracownicy w okresie próbnym, nieprzekraczającym jednego miesiąca (art. 177 § 1–2 k.p.). Zakaz ten ma bezwzględny charakter pod warunkiem, że w chwili wręczania wypowiedzenia lub w dniu ustania zatrudnienia pracownica była w ciąży.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę dotyczy pracownicy, która w chwili wręczania wypowiedzenia lub w dniu ustania zatrudnienia jest w ciąży.

Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy pracownicy, która ma już świadomość ciąży. Dotyczy to również sytuacji, gdy w chwili składania wypowiedzenia przez pracodawcę pracownica:

  • była w ciąży, ale jeszcze o niej nie wiedziała (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11),
  • nie była w ciąży, ale zaszła w nią w trakcie wypowiedzenia (wyrok SN z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNAP 1995/22/276).

Nie ma przy tym znaczenia, kiedy pracownica dowiedziała się o ciąży ani kiedy powiadomiła o tym pracodawcę. Sąd Najwyższy w wyroku z 15 stycznia 1998 r. (I PRN 74/87) stwierdził, że (...) dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę (...).

Jeśli więc pracownica znalazła się w którejś z wymienionych wyżej okoliczności (tzn. była w ciąży w momencie wypowiedzenia umowy bądź rozwiązania stosunku pracy, choćby nie zdawała sobie z tego sprawy), ma prawo domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Bez znaczenia pozostaje fakt, że zaświadczenie o ciąży dostarczyła 3 tygodnie po ustaniu zatrudnienia. Jeśli tylko zaświadczenie potwierdza istnienie ciąży w chwili wręczania wypowiedzenia bądź w dniu rozwiązania stosunku pracy, pracodawca powinien uznać wypowiedzenie za nieważne i wypłacić pracownicy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. W przeciwnym wypadku po stronie pracodawcy koszty ewentualnego sporu mogą tylko wzrosnąć. Pracownica ma bowiem prawo odwołać się od takiego wypowiedzenia w ciągu 7 dni od dnia, kiedy dowiedziała się o ciąży, a nie od daty doręczenia jej pisma wypowiadającego (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11). Niewątpliwie pracownica wygra sprawę przed sądem pracy, który musi orzec na jej rzecz wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.).

Pracownica, która zaszła w ciążę już po rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracodawcę i stan ciąży potwierdziła zaświadczeniem lekarskim, nie uzyska wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, ponieważ pracodawca zwolnił ją z pracy prawidłowo.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »